Ruská korporace Rosatom a ministerstvo uhlovodíků a energetiky státu Bolívie podepsaly memorandum o výcviku personálu a vzdělávání v oblasti jaderné energetiky a další samostatné memorandum o spolupráci na projektech přijetí jaderné energetiky ze strany veřejnosti. Ruská státní jaderná korporace, jež dne 11. července oznámila podpis dohod, prohlásila, že rámec spolupráce byl tímto nastaven pro tyto dvě klíčové oblasti bolivijského programu jaderné energetiky.

Obě dohody byly podepsány generálním ředitelem oddělení pro rozvoj a mezinárodní obchod korporace Rosatom – Kirillem Komarovem, a bolivijským ministrem uhlovodíků a energetiky – Luisem Albertem Sanchezem, v přítomnosti bolivijského viceprezidenta Álavaro García Linera.

Bolivijský prezident Evo Morales v říjnu loňského roku oznámil, že výzkumné a vývojové centrum jaderné technologie má být postaveno v bolivijském městě El Alto s ruskou pomocí. Toto centrum – jehož výstavba bude stát 300 milionů dolarů a potrvá čtyři roky – bude vlastnit cyklotronové zařízení pro radioterapii, zařízení s víceúčelové gama-ozařovací centrum a výzkumný jaderný reaktor.

Komarov v prohlášení korporace Rosatom ze dne 11. července uvedl, že postoj veřejnosti je jednou z klíčových podmínek pro realizaci národního jaderného programu země. „Centrum s názvem Centre for Nuclear Research and Technology bude ku prospěchu bolivijské společnosti,“ sdělil, „a je tedy důležité, aby informace o projektu jaderné technologie byly věcné, otevřené a přístupné.“

Následně dodal: „Korporace Rosatom nashromáždila rozsáhlé zkušenosti v práci s lidmi v regionech, kde jsou zařízení jaderné infrastruktury konstruována, a to jak v Rusku, tak v zahraničí. Jsme připraveni pomoci Bolívii sdílet s ní osvědčené postupy, které jí pomohou zajistit absolutní bezpečnost projektu – pro životní prostředí i obyvatelstvo, a ukázat jí všechny výhody od počátku provozování střediska.“

Obě země také podepsaly dohodu o vývoji projektu zařízení na státní univerzitě ve městě El Alto. Dokument byl podepsán prezidentem společnosti JSC Rusatom Overseas Inc – Eugenem Pakermanovem, a generálním ředitelem bolivijské agentury Bolivian Atomic Energy Agency – Silveriem Riosem Chavezem.

Dohoda se týká výstavby centra a klíčových podmínek pro obchodní smlouvy, které mají být podepsány v letošním roce, uvedla korporace Rosatom.

Centrum bude produkovat radioizotopy pro jejich široké využití v oblasti diagnostiky a léčby rakoviny, čímž se zvýší dostupnost nukleární medicíny pro bolivijskou populaci, dodala korporace. Využívání jaderné technologie rovněž umožní Bolívii kontrolovat škůdce a bakterie v zemědělství, zvýšit trvanlivost potravinářských výrobků a také zvýšit zemědělský export.

Rusko podporuje provoz 20 % všech výzkumných reaktorů v provozu na celém světě – 120 výzkumných reaktorů ve více než 20 zemích, včetně Číny, České republiky, Egypta, Německa, Maďarska a Vietnamu, sdělila na závěr korporace Rosatom.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..