V petrohradských loděnicích byly 1. července 2016 zahájeny zkoušky plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov. Jejich účelem je během nadcházejících 16 měsíců ověřit kvalitu výroby a montážních prací a ověřit správnou funkčnost všech zařízení na palubě včetně dvojice jaderných reaktorů. Poté bude elektrárna předána společnosti Rosenergoatom ke zkušebnímu provozu.

akademik-velin
Velín plovoucí jaderné elektrárny Akademik Lomonosov. (Zdroj: Rosatom)

Výstavba plovoucí jaderné elektrárny probíhá v loděnicích společnosti Baltijskij zavod a dohlíží na ni zákazník, společnost Rosenergoatom, provozovatel všech ruských jaderných elektráren, a generální projektant jaderných reaktorů, použitých při stavbě elektrárny, konstrukční kancelář OKBM Afrikantov. Obě společnosti patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Dokončení zkoušek je plánováno na 30. října 2017 a poté bude plavidlo Akademik Lomonosov, vybavené dvěma jadernými reaktory KLT-40S, přemístěno do města Pevek, které leží v odlehlé části východní Sibiře. Pro lokální síť odběratelů bude dodávat elektřinu, teplo a pitnou vodu vyrobenou odsolováním mořské vody. Celkový tepelný výkon dvojice reaktorů činí 300 MWt, což představuje maximální elektrický výkon 77 MWe, pokud bude plně využit k výrobě elektřiny. Při režimu kogenerace dojde ke snížení instalovaného výkonu na 70 MWe a zároveň bude dodáváno až 146 Gcal/h tepla, které bude možno využít k odsolení až 100 000 m3 mořské vody za den.

Plovoucí elektrárna bude uvedena do komerčního provozu nejpozději koncem roku 2019, kdy nahradí Bilibinskou jadernou elektrárnu. Tato elektrárna má čtyři grafitové reaktory s tlakovými kanály EGP-6 o celkovém instalovaném výkonu 48 MWe (část výkonu je použita k vytápění okolních obcí a průmyslových podniků, celkový tepelný výkon činí 248 MWt). Je největším dodavatelem tepla a elektřiny na Čukotce. Je to jediná jaderná elektrárna na světě v zóně permafrostu.  První z bloků byl uveden do provozu v roce 1973 a od roku 2019 mají být bloky podle plánu postupně vyřazovány z provozu.

akademik_plavidlo
Plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov v loděnicích podniku Baltijskij zavod. (Zdroj: Rosatom)

 

Pro informaci:

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem včetně jeho přepracování.

Rosatom je vlastníkem a provozovatelem všech deseti jaderných elektráren na území Ruské federace, na nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektřiny vyrobené v Rusku. Mezi tyto reaktory patří i rychlý sodíkem chlazený reaktor BN-800, který je nejvýkonnějším průmyslovým reaktorem tohoto typu na světě.

Rosatom zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Desetileté portfolium exportních zakázek Rosatomu přesahovalo na konci roku 2015 hodnotu 110 miliard amerických dolarů a patří do něj 34 bloků jaderných elektráren ve 12 zemích světa.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..