Nově založený fond Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) bude sloužit k sanaci pozůstatků po těžbě uranu za dob Sovětského svazu v Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu. První projekty by měly být zahájeny v polovině roku 2017, oznámilo kyrgyzské ministerstvo pro mimořádné události.

mailuu-suu_1024
Těžební město Mailuu-Suu v Kyrgyzstánu, kde těžba uranu skončila ze dne na den při pádu Sovětského svazu. (Zdroj: EC.europa.eu)

Fond s názvem Environmental Remediation Account for Central Asia (ERA) byl založen v květnu 2015 na popud Evropské unie a EBRD. Je spravován EBRD a bude sloužit k rekultivaci bývalých odkališť a hald, které na území bývalých středoasijských svazových republik zůstaly bez jakéhokoliv zásahu po dřívější těžbě uranu.

První jednání členských zemí a dárců proběhlo 21. července 2016 v Londýně. Jednání se účastnily delegace z Ruska, Tádžikistánu, Mezinárodní agentury pro atomovou energii a také potenciální dárcovské země Spojené království, Holandsko, Norsko, Kanada, Rakousko, Francie, Finsko a Japonsko.

K dnešnímu dni vložila Evropská unie do fondu prostředky ve výši 16,5 milionu eur (zhruba 446 milionů korun). V současnosti EU provádí komplexní hodnocení vlivu odkališť poblíž osad Min-Kuš a Šekaftar na životní prostředí a připravuje technické a ekonomické projekty jejich rekultivace.

Podle údajů ministerstva pro mimořádné události se na území Kyrgyzstánu nachází asi 90 odkališť a hald jako pozůstatek dřívější těžby uranu.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..