Společnost PGE EJ1, která má na starosti realizaci projektu první polské jaderné elektrárny, dne 18. července potvrdila, že neprovede v lokalitě Gaski v severní části vojvodství Západní Pomořansko průzkumy spojené s potenciální výstavbou jaderné elektrárny. Proces výběru lokality pro první polskou jadernou elektrárnu se tak nyní zaměří na dvě oblasti: Lubiatowo-Kopalino a Zarnowiec. Obě lokality se nacházejí v blízkosti pobřeží Baltského moře ve vojvodství Pomořansko, uvedla společnost ve svém prohlášení.

pge-energia-jądrowa
Logo společnosti PGE EJ1 (zdroj: blogprawazamowienpublicznych.blogspot.com)

Rozhodnutí vyřadit z procesu výběru lokalitu Gaski bylo učiněno poté, co předběžné studie ukázaly, že oblasti Lubiatowo-Kopalino a Zarnowiec naplňují všechna kritéria potřebná pro výstavbu jaderné elektrárny. V květnu letošního roku polské Generální ředitelství pro ochranu životního prostředí (General Directorate for Environmental Protection – GDEP) schválilo dvě zmíněné lokality pro provedení předběžných studií dopadů výstavby jaderné elektrárny na zdejší životní prostředí. Tehdy společnost PGE EJ1 upustila od průzkumu další lokality s názvem Choczewo, a to především z důvodu její blízkosti k regionu kolem města Bialogóra, který je součástí evropské sítě přírodních rezervací Natura 2000. Společnost PGE EJ1 poté oznámila, že výběr lokality pro výstavbu první polské jaderné elektrárny by chtěla uzavřít do konce příštího roku.

Největší polská energetická společnost Polska Grupa Energetyczna (PGE) zdůraznila, že neupouští od svých plánů vybudovat první polskou jadernou elektrárnu, avšak kvůli náročnosti nebude projekt pravděpodobně dokončen dříve než po roce 2030. Generální ředitel firmy PGE Henryk Baranowski dne 12. července řekl deníku Rzeczpospolita, že jaderná energetika bude součástí aktualizované státní energetické koncepce, avšak nejdřívější datum postavení jaderné elektrárny je očekáváno po roce 2030, přičemž nynější plány mohou být ještě modifikovány. Baranowski uvedl: „Nepřerušujeme práce na projektu první polské jaderné elektrárny. Stále pokračujeme s analýzami a diskuzemi s vládou. Nyní se připravujeme na podniknutí dalších kroků.“

Na počátku července tým z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) v rámci přezkumu Integrated Nuclear Infrastructure Review (INIR) uvedl, že Polsko implementovalo všechny návrhy a doporučení provedené předchozí misí z roku 2013, a to včetně posílení koordinace mezi Ministerstvem energetiky, regulačním úřadem a společností PGE. Agentura MAAE pak uvedla, že polská Rada ministrů přijala v roce 2014 aktualizovaný jaderný energetický program, který ukázal polský závazek k plnění bezpečnostních norem a kroků nutných k zamezení šíření radioaktivních materiálů. Program zahrnoval také politiky ohledně radiační ochrany, energetické bezpečnosti a nakládání s odpady. Agentura MAAE oznámila, že Polsko již nyní realizuje mnoho opatření, která se očekávají až v dalších fázích realizace vlastního jaderného energetického programu. Novela polského atomového zákona, která řeší několik otázek spojených s opatřeními na nešíření jaderných materiálů a se zabezpečením, byla nedávno předložena zdejšímu parlamentu.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..