Projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C se dočkal schválení finálního investičního rozhodnutí správní radou společnosti EDF. Britská vláda se ale rozhodla odložit podpis podpůrných dohod. Kabinet britské premiérky Theresy May chce znovu prozkoumat dohodu se společností EDF, přičemž rozhodnutí, zda nakonec projekt podpoří, má padnout na počátku podzimu.

May_and_Hollande_21_July_2016_(Tom Evans - Crown Copyright)_460x248
Nedávné setkání nové britské premiérky Theresy May s francouzkým prezidentem Françoisem Hollandem (zdroj: World Nuclear News)

Deset let poté, co byla jaderná energetika zařazena tehdejším premiérem Tonym Blairem do budoucího energetického portfolia Velké Británie, je první jaderný projekt připraven na realizaci. Plánována jaderná elektrárna Hinkley Point C má obsahovat dva bloky s tlakovodními reaktory EPR o výkonu 1 650 MWe od francouzské společnosti Areva. Očekává se, že elektrárna bude provozována nejméně 60 let, přičemž prvních 35 let provozu bude elektřina v ní vyrobená vykupována za státem garantované ceny. Projekt je od počátku označován jako kontroverzní, a to hlavně kvůli vysokým stavebním nákladům, které činí celkem 18 miliard liber. Elektřina z elektrárny navíc bude vykupována v ceně 92,50 liber za MWh, což je o mnoho více než současná tržní cena. Navíc náklady na přípravné práce na elektrárně se již nyní vyšplhaly na více než 2 miliardy liber.

Zástupci britské vlády a britského jaderného průmyslu se chystali sejít v lokalitě budoucí jaderné elektrárny Hinkley Point C, kde chtěli uspořádat ceremonii, na které by zástupci společnosti EDF formálně podepsali dokumenty potvrzující finanční schéma podpory elektrárny s názvem Contract for Difference (CfD). Ceremonie byla ale z ničeho nic zrušena po emailu od britského ministra energetiky a průmyslu Grega Clarka, ve kterém napsal: „Velká Británie potřebuje spolehlivé a bezpečné dodávky elektřiny a vláda stále věří, že jaderná energetika bude v budoucím energetickém mixu hrát velmi důležitou roli. Vláda ale nyní musí pečlivě zvážit všechny aspekty kolem projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, přičemž konečné rozhodnutí o podpoře projektu učiní na počátku podzimu letošního roku.“

Vláda se rozhodla přebrat nad projektem jaderné elektrárny Hinkley Point C kontrolu a sama provést finální rozhodnutí. Situace je o to komplikovanější, neboť v současné době začínají jednání o budoucím vztahu mezi Velkou Británií a Evropskou unií, ze které bude tato ostrovní země po výsledcích referenda o brexitu vystupovat. Kromě Francie vystupuje v projektu také čínská společnost China General Nuclear (CGN) s podílem ve výši 33,5 %. Firma uvedla, že chápe a respektuje rozhodnutí nové vlády o opětovném přezkumu projektu.

Plán rozhodnout o podpoře dokumentu CfD na počátku podzimu koresponduje s předchozími dohady, které naznačovaly, že vláda bude ještě o projektu do září přemýšlet.

Národní tajemník unie GMB pro energetiku Justin Bowden krok vlády ostře zkritizoval. „Po letech průtahů je nyní potřeba rozhodná akce, nikoliv další komplikování a opožďování. Toto zbytečné váhání ohrožuje finanční stránku projektu i 25 000 nových pracovních míst, které jsou s projektem spojené,“ řekl.

Tom Greatrex, výkonný ředitel asociace UK Nuclear Industry Association, uvedl: „Chtěl bych teď vládu urgovat, aby co nejrychleji její členové provedli rozhodnutí a ukázali, že berou vážně nové průmyslové strategie, budování nové infrastruktury a zabezpečování investic ze zahraničí pro potřeby budoucího posílení naší nízkoemisní energetiky. Nejdůležitější zprávou je, že EDF a jejich investoři mají k dispozici prostředky a jsou ochotni je vložit do projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C. Ve Velké Británii máme velmi silný dodavatelský řetězec, který jsme ještě posílili, abychom výstavbu a následný provoz nové elektrárny zvládli.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..