Společnost EDF dá pravděpodobně v příštím týdnu projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C zelenou. Projekt by tak mohl pozdvihnout britskou ekonomiku v době úpadku způsobeném brexitem.

ed001_oblique_aerial_view_1.70_mfinal_rgb
Vizualizace jaderné elektrárny Hinkley Point C (zdroj: www.edfenergy.com)

Projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C je připraven na to, aby byl v příštím týdnu finálně schválen. Byla by to velmi dobrá zpráva pro novou britskou vládu, která se snaží stabilizovat zdejší ekonomiku poté, co minulý měsíc britští voliči rozhodli o odchodu Velké Británie z Evropské unie.

Meeting správní rady společnosti EDF, který proběhne ve čtvrtek 28. července, má podle očekávání kladně rozhodnout ve věci finálního investičního rozhodnutí o projektu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C, která má být vybudována v Sommersetu, a to i navzdory vnitřním rozepřím kolem rozpočtu projektu, který dosahuje 18 miliard liber.

Finální investiční rozhodnutí bylo v minulosti opakovaně odkládáno  – částečně kvůli tlaku ze strany odborářů a částečně kvůli obavám, že si společnost EDF nemůže za současného stavu trhu dovolit náklady a rizika spojená s projektem.

Avšak Jean-Bernard Lévy, generální ředitel společnosti EDF, má podporu britské vlády, aby pokročil v projektu v rámci schématu, které představuje důležité tržní okno pro prodej jaderných technologií a jaderné expertízy po celém světě.

Firma EDF uvedla, že na následujícím zasedání správní rady projedná projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C (HPC projekt), v rámci něhož mají být vybudovány dva bloky s reaktory EPR (European pressurised reactor). Zároveň společnost zdůraznila důležitost projektu pro Británii.

„Projekt HPC je významným prvkem strategie společnosti EDF. Dva nové reaktory EPR by posílily přítomnost společnosti na britském trhu, ve kterém dceřiná firma EDF Energy provozuje 15 jaderných reaktorů a zaujímá zde post největšího energetického producenta.“

Společnost EDF se sice ke schválení finálního investičního rozhodnutí veřejně nezavázala, avšak zdroje z jaderného průmyslu uvádějí, že firma podniká pro projekt všechny přípravné kroky, jako by už byl schválen. „Všichni očekáváme, že firma dá projektu zelenou již v příštím týdnu,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Načasování by nemohlo být lepší ani pro britskou vládu, která chce z projektu udělat vlajkovou loď nové energetické strategie, a to i napříč kritice dopadající převážně na masivní projektové náklady.

Společnost EDF trvá na tom, že zvládne projekt realizovat za 18 miliard liber, bývalý ministr financí George Osborne připustil, že komplexní systém dotací by daňové poplatníky mohl stát v konečném důsledku až 37 miliard liber, jak naznačuje nedávná analýza publikovaná na webu britského Ministerstva pro energetiku a klimatické změny.

Současný britský ministr financí Philip Hammond schválil rozhodnutí japonské společnosti na koupení jedné z vedoucích britských technologických společností ARM za 24 miliard liber. Podle něj je to důkaz, že Británie je stále pro zahraniční investory atraktivní.

Projekt HPC by byl ještě mnohem jasnějším gestem ohledně důvěry ze strany Francie a Číny ve Velkou Británii a mohl by tak podpořit i další zahraniční společnosti v realizaci jejich vlastních plánů na výstavbu jaderných reaktorů v této ostrovní zemi.

Británie bude nutně potřebovat nové jaderné kapacity, neboť v současnosti provozované jaderné a uhelné elektrárny stárnou a bude je nutné v dohledné době nahradit, jinak nastane riziko blackoutů.

Ministr obchodu a průmyslu Greg Clark uvedl: „Jak se blížíme k podepsání smlouvy ohledně tohoto velkého projektu, je stále zřejmé, že jsme otevření i dalším projektům v oblasti britské infrastruktury.“

„Rozhodnutí společnosti EDF (na uspořádání meetingu ohledně finálního investičního rozhodnutí o projektu JE Hinkley Point C) vítáme a s napětím očekáváme výsledek,“ dodal.

Meeting neušel ani kritikům projektu. „Je správné, že velká Británie hledá partnery pro nové energetické zdroje, avšak odevzdání miliard liber daňových poplatníků francouzské vládě za neaktuální technologii nedává z obchodního hlediska žádný smysl,“ řekl John Sauven, výkonný ředitel organizace Greenpeace UK.

„Možné schválení finálního investičního rozhodnutí ukáže jen to, že vysoká rádoby pravdivá politika vítězí nad zdravím rozumem. Typ reaktoru, který chce společnost EDF v lokalitě Hinkley Point C postavit, ještě nebyl nikde na světě uveden do provozu,“ podotknul.

„Pro britské daňové poplatníky všechny důvody pro výstavbu této masivně předražené elektrárny dávno zmizely, avšak všichni klíčoví hráči si to nechtějí přiznat,“ dodal.

Energetická unie Unite projekt naopak stále podporuje. Kevin Coyne, ředitel energetické unie Unite, uvedl: „Byla to dlouhá cesta, avšak finální investiční rozhodnutí pro elektrárnu v Somersetu je již na dohled.“

„Zahájení projektu je nutně potřebné hned z několika důvodů, jako je například udržení dodatečné energetické kapacity v zemi pro následující dekády, nebo vytvoření tisíců pracovních míst a s tím spojené zlepšení ekonomické situace v západní části země,“ dodal.

Zdroj: The Guardian

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..