Pátek, 30 října
Shadow

Osud bulharské jaderné elektrárny Belene je znovu předmětem diskuzí

Bulharský premiér Bojko Borisov uvedl, že projekt jaderné elektrárny Belene, která měla být postavena Ruskem, může být stále ještě realizován. Bulharsko zrušilo projekt za Borisovovy první vlády (v letech 2009-2013). Bulharská společnost National Electricity Company (NEK) udělila ruské firmě Atomstroyexport (ASE) kontrakt na výstavbu dvou reaktorů o instalovaném výkonu 2x 1 000 MWe v lokalitě Belene, jeden z nich byl již v době, kdy v roce 2012 bulharská vláda projekt zrušila kvůli problémům s přilákáním investorů, vyroben.

1343986802
Vizualizace projektu jaderné elektrárny Belene (zdroj: www.publics.bg)

Nicméně v červnu letošního roku Bulharsko prohrálo arbitrážní žalobu podanou společností ASE a musí nyní zaplatit 550 milionů euro Rusku, na oplátku za to obdrží již vyrobená zařízení. Sofia uvažuje o jeho prodání do třetí země a Írán projevil zájem využít toto zařízení pro jeho plánovaný druhý blok jaderné elektrárny Búšehr.

Borisov médiím sdělil, že jeho kabinet zvažuje několik možností, které zahrnují jednání s ruskými orgány, prodej reaktoru do třetí země nebo soukromé investice na výstavbu elektrárny. „Pokud žádná z těchto možností nebude úspěšná, tak poté půjdu do parlamentu a řeknu: „Buď musíme vyčlenit 550 milionů euro v novém rozpočtu s veškerými úrokovými sazbami, které denně narůstají, nebo budeme muset zrušit moratorium a postavit jadernou elektrárnu Belene“,“ oznámil ministr Bulharskému národnímu rádiu. Rozhodnutí o budoucnosti projektu očekává Borisov do konce tohoto měsíce. „Žádám vás, abyste klidně čekali, dali mi měsíc a my najdeme řešení.“ Dříve uvedl, že nemůže nezávisle rozhodnout o osudu projektu a měl by také vyžadovat stanovisko Evropské unie.

Mezitím se Írán a Bulharsko dne 11. července dohodli na výměně zkušeností v oblasti jaderné energetiky, oznámil bulharský kabinet – následně po setkání v Teheránu mezi bulharskou ministryní energetiky Temenuzhkou Petkovou a vicepremiérem Tomislavem Donchevem s Alim Akbarem Salehim, který je vedoucím íránské organizace Atomic Energy Organization of Iran.

Zdroj: Nuclear Engineering International

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..