Bulharský premiér Bojko Borisov uvedl, že projekt jaderné elektrárny Belene, která měla být postavena Ruskem, může být stále ještě realizován. Bulharsko zrušilo projekt za Borisovovy první vlády (v letech 2009-2013). Bulharská společnost National Electricity Company (NEK) udělila ruské firmě Atomstroyexport (ASE) kontrakt na výstavbu dvou reaktorů o instalovaném výkonu 2x 1 000 MWe v lokalitě Belene, jeden z nich byl již v době, kdy v roce 2012 bulharská vláda projekt zrušila kvůli problémům s přilákáním investorů, vyroben.

1343986802
Vizualizace projektu jaderné elektrárny Belene (zdroj: www.publics.bg)

Nicméně v červnu letošního roku Bulharsko prohrálo arbitrážní žalobu podanou společností ASE a musí nyní zaplatit 550 milionů euro Rusku, na oplátku za to obdrží již vyrobená zařízení. Sofia uvažuje o jeho prodání do třetí země a Írán projevil zájem využít toto zařízení pro jeho plánovaný druhý blok jaderné elektrárny Búšehr.

Borisov médiím sdělil, že jeho kabinet zvažuje několik možností, které zahrnují jednání s ruskými orgány, prodej reaktoru do třetí země nebo soukromé investice na výstavbu elektrárny. „Pokud žádná z těchto možností nebude úspěšná, tak poté půjdu do parlamentu a řeknu: „Buď musíme vyčlenit 550 milionů euro v novém rozpočtu s veškerými úrokovými sazbami, které denně narůstají, nebo budeme muset zrušit moratorium a postavit jadernou elektrárnu Belene“,“ oznámil ministr Bulharskému národnímu rádiu. Rozhodnutí o budoucnosti projektu očekává Borisov do konce tohoto měsíce. „Žádám vás, abyste klidně čekali, dali mi měsíc a my najdeme řešení.“ Dříve uvedl, že nemůže nezávisle rozhodnout o osudu projektu a měl by také vyžadovat stanovisko Evropské unie.

Mezitím se Írán a Bulharsko dne 11. července dohodli na výměně zkušeností v oblasti jaderné energetiky, oznámil bulharský kabinet – následně po setkání v Teheránu mezi bulharskou ministryní energetiky Temenuzhkou Petkovou a vicepremiérem Tomislavem Donchevem s Alim Akbarem Salehim, který je vedoucím íránské organizace Atomic Energy Organization of Iran.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..