Francouzský jaderný regulační úřad ASN stáhl u jednoho ze tří parogenerátorů na druhém bloku jaderné elektrárny Fessenheim provozní osvědčení. Na bloku v současné době probíhá odstávka. Důvodem tohoto kroku je řada anomálií v materiálu spodního krytu parogenerátoru, které byly objeveny v minulém měsíci.

Fessenheim_(EDF)_460x307
JE Fessenheim (zdroj: World Nuclear News)

Minulý měsíc společnost EDF informovala regulační úřad ASN o tom, že některé části parogenerátorů na 18 jaderných elektrárnách mohou obsahovat materiálové anomálie podobné těm, které byly nalezeny v materiálu tlakové nádoby reaktoru EPR v jaderné elektrárně Flamanville. Na druhém bloku jaderné elektrárny Fessenheim se jedná právě o spodní část krytu parogenerátoru. Parogenerátory jsou speciální tepelné výměníky, které přenášejí teplo z primárního okruhu do sekundárního okruhu. Do parogenerátorů tak vstupuje voda o teplotě kolem 350 °C při tlaku 155 barů. Na francouzských blocích s reaktory o výkonu 900 MWe se nacházejí tři parogenerátory, výkonnější bloky obsahují parogenerátory čtyři.

Analýza interních produkčních záznamů provedená v květnu letošního roku odhalila odchylky od standardů pro jaderné tlakové komponenty, uvedla firma Areva. Postižené komponenty byly vyrobeny v závodě Le Creusot společnosti Areva v roce 2008.

Společnost EDF dne 13. června plánovaně odstavila druhý blok jaderné elektrárny Fessenheim s cílem výměny paliva a provedení údržbových prací. Po dvou dnech odstávky společnost EDF odeslala regulačnímu úřadu ASN předběžnou zprávu o detekovaných anomáliích na jednom z parogenerátorů. Dne 19. července úřad ASN oznámil, že odebral parogenerátoru provozní osvědčení z důvodu neprovedení výrobních úkonů v souladu s technickou dokumentací předloženou společností Areva. K povolení dalšího provozu musejí být provedeny certifikační testy, několikanásobné kontroly a hydraulické testy, poznamenal úřad ASN. Regulátor následně zdůraznil, že kdyby si byl vědom toho, že výrobní postupy nesouhlasí s výrobní dokumentací, původní provozní certifikát by tehdy nevydal.

Úřad ASN dále Arevu požádal o předložení souboru dokumentů s podrobnostmi o přístupu, kterým hodlá firma prokázat, že parogenerátory splňují potřebné regulační požadavky.

Společnost Areva uvedla, že úřad ASN přijal rozhodnutí o stažení provozní certifikace jako předběžné opatření. Dále firma ve svém prohlášení řekla, že dosavadní technické analýzy provedené jejími zaměstnanci dosud naznačují, že nalezené anomálie nemají žádný vliv na bezpečnost provozu. Podobná komponenta byla nedávno vyrobena v závodu Le Creusot z důvodu ověření mechanických a chemických vlastností.

Firma Areva oznámila, že pokračuje s analýzami s cílem stanovení řádných opatření, které by vedly ke zrušení pozastavení platnosti provozní certifikace. Do té doby ale musí zůstat druhý blok jaderné elektrárny Fessenheim mimo provoz.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..