Na třetím bloku jaderné elektrárny Barakah, která se staví ve Spojených arabských emirátech, byla instalována tlaková nádoba reaktoru. Všechny čtyři bloky, které se v lokalitě staví, by měly být zprovozněny do konce tohoto desetiletí.

Barakah 3 reactor vessel installed - 460 (ENEC)
Ceremonie k usazení tlakové nádoby reaktoru (zdroj: World Nuclear News)

K příležitosti tohoto stavebního milníku byla dne 20. června pořádána ceremonie, kterou navštívili i předseda úřadu  Executive Office Saeed Eid Al Ghafi, předseda oddělení pro obecní záležitosti a dopravu a člen komise Executive Council Awaidha Murshed Ali Al Marar, vedoucí představitelé společnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) a jihokorejský velvyslanec ve Spojených arabských emirátech.

Nádoba, která je 14,8 metru vysoká, v průměru měří 5,5 metru a váží 533 tun, byla vyrobena v Jižní Koreji společností Doosan Heavy Industries and Construction. Na prvních dvou blocích elektrárny byla nádoba instalována v květnu roku 2014, respektive v červnu roku 2015.

Generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammadi uvedl: „Bezpečná a úspěšná instalace třetí reaktorové nádoby je vyvrcholením mnohaleté těžké práce a obětavosti našich zaměstnanců.“ Dále pak dodal: „Společnost Enec se zavázala k realizaci jaderného energetického programu světové třídy a jak výstavba jaderné elektrárny Barakah pokračuje, stalé se zlepšujeme, a to zejména v celkovém řízení projektu. Rozfázovaná výstavba jednotlivých bloků nám umožňuje aplikovat zkušenosti z prvních bloků na další.“

V prosinci roku 2009 společnost Enec oznámila, že jako hlavního dodavatele projektu jaderné elektrárny Barakah vybrala konsorcium vedené jihokorejskou společností Korea Electric Power Corporation. V rámci projektu v hodnotě zhruba 20 miliard dolarů budou postaveny celkem čtyři jaderné bloky s reaktory typu APR-1400 v lokalitě vzdálené zhruba 50 kilometrů od města Ruwais. Celkově je elektrárna v současné době dokončena zhruba z 65 %, uvedla firma ENEC. První blok elektrárny má podle plánů do provozu vstoupit v roce 2017, přičemž zbylé bloky mají být zprovozněny v ročních intervalech. Čtyři bloky elektrárny by měly pokrýt až čtvrtinu energetických požadavků Spojených arabských emirátů. Díky jaderné elektrárně Barakah se každoročně zamezí vypuštění 12 milionů tun emisí skleníkových plynů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..