Úterý, 29 září
Shadow

Na třetím bloku JE Barakah byla instalována tlaková nádoba reaktoru

Na třetím bloku jaderné elektrárny Barakah, která se staví ve Spojených arabských emirátech, byla instalována tlaková nádoba reaktoru. Všechny čtyři bloky, které se v lokalitě staví, by měly být zprovozněny do konce tohoto desetiletí.

Barakah 3 reactor vessel installed - 460 (ENEC)
Ceremonie k usazení tlakové nádoby reaktoru (zdroj: World Nuclear News)

K příležitosti tohoto stavebního milníku byla dne 20. června pořádána ceremonie, kterou navštívili i předseda úřadu  Executive Office Saeed Eid Al Ghafi, předseda oddělení pro obecní záležitosti a dopravu a člen komise Executive Council Awaidha Murshed Ali Al Marar, vedoucí představitelé společnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) a jihokorejský velvyslanec ve Spojených arabských emirátech.

Nádoba, která je 14,8 metru vysoká, v průměru měří 5,5 metru a váží 533 tun, byla vyrobena v Jižní Koreji společností Doosan Heavy Industries and Construction. Na prvních dvou blocích elektrárny byla nádoba instalována v květnu roku 2014, respektive v červnu roku 2015.

Generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammadi uvedl: „Bezpečná a úspěšná instalace třetí reaktorové nádoby je vyvrcholením mnohaleté těžké práce a obětavosti našich zaměstnanců.“ Dále pak dodal: „Společnost Enec se zavázala k realizaci jaderného energetického programu světové třídy a jak výstavba jaderné elektrárny Barakah pokračuje, stalé se zlepšujeme, a to zejména v celkovém řízení projektu. Rozfázovaná výstavba jednotlivých bloků nám umožňuje aplikovat zkušenosti z prvních bloků na další.“

V prosinci roku 2009 společnost Enec oznámila, že jako hlavního dodavatele projektu jaderné elektrárny Barakah vybrala konsorcium vedené jihokorejskou společností Korea Electric Power Corporation. V rámci projektu v hodnotě zhruba 20 miliard dolarů budou postaveny celkem čtyři jaderné bloky s reaktory typu APR-1400 v lokalitě vzdálené zhruba 50 kilometrů od města Ruwais. Celkově je elektrárna v současné době dokončena zhruba z 65 %, uvedla firma ENEC. První blok elektrárny má podle plánů do provozu vstoupit v roce 2017, přičemž zbylé bloky mají být zprovozněny v ročních intervalech. Čtyři bloky elektrárny by měly pokrýt až čtvrtinu energetických požadavků Spojených arabských emirátů. Díky jaderné elektrárně Barakah se každoročně zamezí vypuštění 12 milionů tun emisí skleníkových plynů.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..