Na německé jaderné elektrárně  Obrigheim byla dokončena demontáž tlakové nádoby reaktoru, oznámil dne 27. července vlastník elektrárny, společnost EnBW. Elektrárna byla trvale odstavena v roce 2005 po 36 letech provozu. Proces likvidace na ní začal v roce 2008.

Obrigheim RPV lid section - 460 (EnBW)
Část reaktorové nádoby JE Obrigheim (zdroj: World Nuclear News)

Práce na demontáži a uskladnění vnitřního zařízení a obložení reaktoru probíhají uvnitř reaktorové budovy jaderné elektrárny Obrigheim od roku 2013. V srpnu roku 2013 proběhl přesun celé tlakové nádoby reaktoru o váze 135 tun z reaktorové budovy do bývalého bazénu pro použité jaderné palivo, který byl upraven na podvodní demontážní činnosti.

Od té doby na ní osmičlenné skupiny zaměstnanců provádějí demontáž za využití dálkově ovládané techniky. Jako poslední byla demontována spodní klenutá část reaktorové nádoby. Kopulovitá část o výšce 1,5 metru a hmotnosti 13 tun byla rozřezána na 12 částí. Jednotlivé části byly nakonec uzavřeny do kontejnerů, ve kterých budou převezeny do úložiště.

V současné době na elektrárně probíhají přípravy na další fázi procesu likvidace, při které bude zdemolována kontejnmentová budova elektrárny. Samotná demolice kontejnmentu má začít později v tomto roce.

Likvidace budov kontrolovaného pásma má být v jaderné elektrárně Obrigheim dokončena kolem roku 2025. Zbylé budovy elektrárny pak budou buď zdemolovány, nebo využity pro jiné účely.

„Srdce jaderné elektrárny Obrigheim bylo demontováno a rozřezáno na mnoho menších částí,“ řekl Jörg Michels, ředitel společnosti EnBW Kernkraft GmbH. „Naše práce na jaderné elektrárně Obrigheim probíhají v souladu s harmonogramem a budou i nadále prováděny s nejvyšší profesionalitou. Při likvidaci jaderné elektrárny Obrigheim jsme již nyní získali mnoho cenných zkušeností, které budou využity i při likvidaci dalších jaderných elektráren jako jsou například JE Philippsburg a JE Neckarwestheim.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..