Jaderná elektrárna Bradwell se stala první jadernou elektrárnou s reaktorem typu Magnox, na které proběhla dekontaminace podzemních skladovacích prostor pro použité jaderné palivo. Nyní přejde elektrárna do fáze péče a údržby, oznámila společnost Magnox Sites. Firma Magnox Sites, kterou vlastní skupina Cavendish Fluor Partnership, je zodpovědná za bezpečné spravování 12 odstavených jaderných elektráren a jedné vodní elektrárny. Společnost pracuje pro vlastníka všech těchto lokalit, úřad Nuclear Decommissioning Authority (NDA).

Bradwell

Proces likvidace jaderné elektrárny Bradwell s reaktory typu Magnox o výkonu 125 MWe probíhá už od doby, kdy byla elektrárna v roce 2002 po čtyřiceti letech provozu trvale odstavena. V roce 2005 bylo dokončeno odstranění veškerého jaderného paliva z lokality a v roce 2011 proběhla demolice strojovny.

Dne 29. června firma uvedla, že během provozu elektrárny byly všechny kontaminované materiály včetně kovových částí, písků a kalů ukládány do 18 podzemních skladovacích prostor. Jedním z primárních cílů likvidace elektrárny bylo bezpečné vyjmutí těchto odpadů, jejich charakterizace a nalezení nejlepší cesty, jak tyto odpady zlikvidovat či uskladnit na k tomu určených lokalitách.

Scott Raish, vedoucí likvidačních prací, uvedl: „Tato práce není pro okolí tak zřejmá, jako velké stavební či demoliční projekty, které jsme v minulosti prováděli, i přesto je ale velmi významná ve snižování radiačních rizik této lokality.“

Vyjmutý odpad byl průběžně monitorován a charakterizován, což firmě poskytlo dosud nejlepší obrázek toho, kolik odpadů se v jaderné elektrárně Bradwell celkově nachází. Část z tohoto odpadu byla ve speciálním zařízení rozpuštěna, zatímco zbytek byl uložen do kontejnerů a odvezen do dočasného úložiště, ve kterém bude uskladněn do doby, než bude k dispozici národní trvalé úložiště radioaktivního odpadu.

Po vyprázdnění podzemních skladovacích komor bylo nutné dekontaminovat celkem 972 metrů čtverečních prostor až do úrovně, kdy mohou tyto prostory přejít do režimu péče a údržby. Kromě toho byly dekontaminovány tři nádoby o hmotnosti 7 tun. Dekontaminované prostory nyní vstoupí do fáze péče a údržby, aby mohly být v budoucnu úplně odstraněny.

Peter Lutwyche, vedoucí pracovník úřadu NDA, řekl: „Dokončení tohoto milníku zaručí, že radioaktivní odpad bude moci být bezpečně zpracován. Získané znalosti a zkušenosti pak budeme moci využit i při dekontaminaci dalších jaderných elektráren s reaktory Magnox.“

V rámci strategických plánů byla v roce 2011 lokalita Bradwell schválena pro novou jadernou výstavbu. V souvislosti s dohodou o výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C se společnosti EDF a CGN v říjnu minulého roku domluvily na založení společného podniku, který bude rozvíjet plány na nové jaderné bloky v lokalitě Bradwell a zároveň se bude snažit získat potřebná regulační povolení v procesu Generic Design Assessment process pro britskou verzi čínského reaktoru Hualong One Hualong One.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..