Vláda Jižní Korey schválila plány na více než zdvojnásobení současné kapacity jihokorejského úložiště nízko a středně aktivních odpadů Gyeongju. Dokončení výstavby druhé části úložiště se očekává v roce 2019.

Gyeongju repository - Phase I and II - 460 (KORAD)
Jaderné úložiště Gyeongju (zdroj: World Nuclear News)

Jihokorejská agentura zabývající se nakládáním s radioaktivními odpady Korea Radioactive Waste Agency (KORAD) dne 26. července oznámila, že Ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky schválilo výstavbu druhé části jaderného úložiště Gyeongju, které se nachází v provincii Severní Gyeongsang.

Přípravné práce na rozšíření úložiště mají začít již brzy, uvedla agentura KORAD. Před započetím prací na výstavbě nového úložiště je však potřeba získat schválení také od jihokorejského regulačního úřadu Nuclear Safety and Security Commission (NSSC). Druhá část zařízení se bude rozkládat na ploše 120 000 metrů čtverečních a bude mít kapacity na 125 000 sudů s radioaktivním odpadem. Dokončení výstavby tohoto povrchového zařízení se plánuje na rok 2019.

Výběr lokality pro úložiště v hodnotě 1,5 miliardy dolarů začal v roce 1986, osm let poté, co byl do provozu uveden první jihokorejský jaderný reaktor v prvním bloku JE Kori. Samotná výstavba první části úložiště byla zahájena na počátku roku 2006, do provozu pak byla uvedena v červnu roku 2014. První část úložiště se skládá z šesti podzemních sil, přičemž každé je 40 metrů vysoké a jeho průměr dosahuje zhruba 24 metrů. Do této šestice sil se vejde až 100 000 sudů s radioaktivním odpadem.

V prosinci roku 2014 vydal regulační úřad NSSC povolení k plnému provozu první části úložiště. Prvních 16 sudů s radioaktivním odpadem uzavřených do betonového kontejneru bylo do úložiště zavezeno loni v červenci.

Po dokončení všech plánovaných částí má mít úložiště Gyeongju kapacity až pro 800 000 sudů s radioaktivním odpadem.

Nízkoaktivní odpad se typicky skládá z oblečení, filtrů a pomůcek běžně používaných při provozu elektrárny. Odpad se umisťuje do sudů, kde je následně stlačen. Středně aktivní odpad zahrnuje pryskyřice, chemické kaly a kovové obklady jaderného paliva. Mívá vyšší radioaktivitu a vyžaduje určitou míru stínění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..