Írán a Bulharsko se dohodly na výměně zkušeností v oblasti jaderné energetiky, oznámil bulharský kabinet ministrů dne 11. července po setkání v Teheránu, kterého se účastnili bulharská ministryně energetiky Temenuzhka Petkova a vicepremiér Tomislav Donchev s Alim Akbarem Salehim, jenž je vedoucím íránské organizace Atomic Energy Organization of Iran.

Borisov and Jahangiri 460
Zástupci obou zemí na jednání (zdroj: World Nuclear News)

Prohlášení nezmínilo konkrétně projekt jaderné elektrárny Belene, ale bulharská média citovala bulharského premiéra Boika Borisova, který uvedl, že jedná s íránským prezidentem Hassanem Rouhanim o možnosti prodeje reaktorového zařízení, které pro tento projekt vyrobilo Rusko. Toto vyjádření nasvědčuje tomu, že by Írán mohl koupit vybavení pro druhý blok jeho jaderné elektrárny Búšehr. První blok jaderné elektrárny Búšehr obsahuje ruský tlakovodní reaktor VVER-1000 typ 446, který započal svůj komerční provoz v září roku 2013.

Ministryně Petkova údajně projednávala s ředitelem Salehim rozhodnutí mezinárodního arbitrážního soudu (International Court of Arbitration) z minulého měsíce ve prospěch ruské společnosti Atomstroyexport (ASE) o jejím požadavku na náhradu škody za zrušení projektu jaderné elektrárny Belene, kterou měla podle sjednaného kontraktu postavit. Bulharská ministryně energetiky nicméně zdůraznila, že soud nařídil zaplacení poloviny celkové částky, o kterou dceřiná společnost korporace Rosatom usilovala.

Bulharská společnost National Electricity Company (NEK) udělila podniku ASE zakázku na výstavbu dvou reaktorů o instalovaném výkonu 1 000 MWe v lokalitě Belene na řece Dunaji nedaleko hranic s Rumunskem v roce 2006. Bulharská vláda zrušila projekt v roce 2012 během potíží s přilákáním investorů do projektu v hodnotě 10,5 miliard dolarů.

V reakci na rozhodnutí soudu ministryně Petkova uvedla, že společnosti ASE měly být kompenzovány náklady na vybavení, jež bylo vyrobené pouze pro elektrárnu. Všechny ostatní požadavky zahrnující náhradu škody a ušlý zisk za související výdaje mimo její kontrakt s podnikem NEK, měly být soudem ignorovány, sdělila ministryně. Společnost ASE celkem požadovala částku 1,34 miliardy dolarů.

V návaznosti na jednání ze dne 11. července Bulharsko nabídlo Íránu poskytnutí odborných znalostí v oblasti skladování použitého jaderného paliva a ohledně provozu jaderné elektrárny Kozloduj.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..