Hlubinné úložiště jaderného odpadu vznikne pravděpodobně na Vysočině. Jan Mládek (ČSSD), ministr průmyslu, dne 15. července oznámil, že by úložiště mělo být vybudováno buď v lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím, nebo v oblasti Kraví hora na Žďársku. V ostatních pěti vytipovaných lokalitách nebude geologický průzkum zatím uskutečněn. V těchto oblastech bude průzkum pokračovat jedině tehdy, pokud tamní obce změní svůj postoj. Starosty z obou vybraných lokalit tento krok zaskočil, někteří zvažují protestní kroky. Ekologové se domnívají, že by se mělo pozastavení průzkumu kvůli úložišti týkat všech sedmi navrhovaných lokalit.

uloziste
Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu. (Zdroj: ČT)

Ministr Mládek prohlásil, že oblasti Horka a Kraví hora jsou jedinými lokalitami, jejichž zastupitelstva nepodala žalobu na stát, nebo se k žalobě nepřidala. K věci uvedl: „Mnohokrát jsem veřejně řekl, že si nedovedu představit, že by se trvalé úložiště jaderného odpadu stavělo v místě, kde je nesouhlas obcí. Podotýkám obcí, nikoliv samozvaných aktivistů.“

Starostové obou obcí si však stěžují, že o změně postupu při výběru lokality pro úložiště je nikdo neinformoval. V lokalitě Horka se konala referenda, ve kterých místní obyvatelé vyjádřili nesouhlas s jaderným úložištěm. Starosta Rudíkova na Třebíčsku Zdeněk Souček dne 15. července řekl: „Já to vnímám jako další podpásovku od státu směrem k obcím. Hlavně mě mrzí, že tohle nezaznělo ani na pracovní skupině dialog.“ Tato obec spadá pod lokalitu Horka. Souček také uvedl, že se starostové v této oblasti zřejmě sejdou a společně zváží i vystoupení z Pracovní skupiny pro dialog o hlubinném úložišti. Podle páteční tiskové zprávy ministerstva průmyslu plánuje ministr Mládek setkání se zástupci této skupiny a starosty dne 28. července.

Mládek dále konstatoval, že v případě, že vybraná místa budou zhodnocena jako nevhodná pro plánované úložiště, je možné, že se stát ke zbylým lokalitám v budoucnu navrátí. Nevyloučil rovněž ani variantu, že v takovémto případě by se zvažovalo nové úložiště v blízkosti jaderných elektráren. Průzkum kvůli vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu měl být původně realizován i v těchto lokalitách: Čertovka – na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje; Březový potok – poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji; Magdaléna – na Táborsku; Čihadlo – na Jindřichohradecku; a Hrádek – na Jihlavsku.

Ekologové jsou toho názoru, že by se pozastavení průzkumů kvůli úložišti mělo týkat všech sedmi navrhovaných oblastí. Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla, jenž postup státu kolem jaderného úložiště dlouhodobě kritizuje, prohlásil, že je nutné jasně definovat kritéria, na základě nichž bude místo pro úložiště vybíráno. Dále tvrdí, že je třeba upravit i legislativu, a to zejména přijmout zákon, který posiluje práva obcí při výběru úložiště. Strana zelených také požaduje posílení práv obcí.

V úložišti by měly být trvale uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Umístěno by mělo být v hloubce půl kilometru. V Česku má být vybudováno do roku 2065. Celkové náklady na jeho výstavbu a provoz se podle dřívějších informací odhadují na přibližně 111 miliard korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..