Druhý blok jaderné elektrárny Kudankulam dosáhl první kritičnosti. Očekává se, že v pořadí 22. indický jaderný reaktor bude k síti připojen během následujících 30 až 45 dnů.

Kudankulam-Rosatom-460
JE Kudankulam (zdroj: Rosatom)

Výstavba reaktoru VVER-1000 ruského designu v lokalitě nacházející se v indickém státě Tamilnádu byla dokončena v červenci minulého roku, jaderné palivo bylo do aktivní zóny zavezeno v květnu letošního roku. Po dokončení všech potřebných bezpečnostních testů a zkoušek zahájila společnost Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) proces snižování koncentrace neutrony pohlcující kyseliny borité v chladicí vodě primárního okruhu, jehož cílem bylo dosažení první kritičnosti reaktoru. První kontrolované řetězové štěpné reakce – neboli kritičnosti – bylo dosaženo 10. července v 20:56 místního času, uvedla firma NPCIL.

Výkon reaktoru nyní bude v několika krocích postupně navyšován v souladu s procedurálními a regulačními požadavky. K síti bude blok připojen poté, co se dosáhne výkonu zhruba 400 MWe.

Druhý blok jaderné elektrárny Kudankulam je druhým ze dvou bloků VVER-1000 stavěných podle projektu AES-92 v rámci mezivládní dohody podepsané s Indií. Hlavním dodavatelem výstavby je ruská společnost Atomstroyexport, přičemž výstavbu bloků financuje ruská strana. Oba bloky jaderné elektrárny Kudankulam byly postaveny pod taktovkou společnosti NPCIL, která je i zprovozňuje a v budoucnu bude jejich provozovatelem. Výstavba probíhala pod dozorem ruských jaderných odborníků, na bezpečnostní prvky pak dohlížela i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Jaderné palivo bude po celou dobu životnosti elektrárny dodávat Rusko.

Výstavba jaderné elektrárny Kudankulam začala v roce 2002. První blok elektrárny dosáhl první kritičnosti v polovině roku 2013 a do komerčního provozu vstoupil v prosinci následujícího roku. Bloky jaderné elektrárny Kudankulam jsou jedinými tlakovodními reaktory chlazenými lehkou vodu v zemi a zároveň se jedná o nejvýkonnější indické jaderné bloky. S výjimkou dvou varných reaktorů v jaderné elektrárně Tarapur se zbytek indické flotily jaderných reaktorů skládá z tlakovodních reaktorů chlazených těžkou vodou.

Indie v současné době staví čtyři těžkovodní reaktory a jeden rychlý množivý reaktor. Během několika následujících let se v zemi plánuje výstavba více než 20 nových jaderných bloků. V současné době se přemýšlí o výstavbě bloků AP1000 od americké firmy Westinghouse, EPR od francouzské společnosti Areva, VVER od ruské státní jaderné korporace Rosatom a PHWR domácího indického designu.

V jaderné elektrárně Kudankulam je v plánu výstavba ještě dalších dvou bloků s reaktory VVER-1000 podle projektu AES-92, dlouhodobé plány pak počítají s výstavbou ještě dalších dvanácti bloků s ruskými reaktory. Na začátku letošního roku ruský prezident Vladimír Putin oznámil, že vyjednávání o projektu třetího a čtvrtého bloku JE Kudankulam jsou v pokročilé fázi.

Indický premiér Narendra Modi prostřednictvím Twitteru přivítal první kritičnost na druhém bloku JE Kudankulam. „Druhý blok jaderné elektrárny Kudankulam dosáhl včera první kritičnosti. Je to dobrá zpráva, která nás velmi potěšila,“ napsal na svůj účet na Twitteru. „Gratuluji jaderným odborníkům z Ruska a Indie, díky nimž se podařilo dosáhnout tohoto velkého technologického úspěchu,“ dodal.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..