Čínské digitální systémy kontroly a řízení jaderných elektráren nedávno úspěšně prošly nezávislým posouzením týmu z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

FirmSys - 460 (CGN)
Hardware systému FirmSys (zdroj: World Nuclear News)

Na tiskové konferenci, která se konala v Pekingu dne 13. července, mluvčí společnosti China General Nuclear (CGN) Huang Xiaofei oznámil, že digitální systémy kontroly a řízení FirmSys vyvinuté dceřinou společností CTEC System Engineering Co Ltd úspěšně dokončily nezávislý inženýrský přezkum agentury MAAE s názvem Independent Engineering Review of Instrumentation and Control Systems (IERICS). Podle mluvčího se jedná o obrovský milník pro čínský jaderný výrobní a vývojový sektor.

Přezkum agentury MAAE čínského systému FirmSys začal v červnu minulého roku, přičemž první předběžné výsledky byly k dispozici v listopadu. Přezkum byl zakončen osmidenní inspekcí přímo na jedné z jaderných elektráren v dubnu letošního roku. Tým z MAAE v rámci přezkumu IERICS zkoumal architekturu platformy systému FimrSys, bezpečnostní prvky, hardware, software, komunikační, testovací a validační procesy i další systémové aplikace.

Expertní tým z MAAE nakonec došel k názoru, že systémy kontroly a řízení FirmSys splňují normy agentury MAAE Safety Standard requirements.

Společnost CGN systém popsala jako mozek jaderné elektrárny schopný v reálném čase ovládat 260 jednotlivých řídicích systémů, které kontrolují a řídí téměř 10 000 komponent. Systémy kontroly a řízení tak hrají obrovskou roli v bezpečnosti, spolehlivosti a stabilním provozu jaderné elektrárny, podotkla firma.

Společnost CTEC zahájila program vývoje jaderných digitálních systémů kontroly a řízení v roce 2007. První takovýto systém firma do provozu uvedla v roce 2010. V září roku 2011 společnost pověřila německý institut Institute for Safety Technology (ISTec) k provedení nezávislých testů a validace platformy FirmSys. V listopadu roku 2014 institut ISTec potvrdil, že systém splňuje mezinárodní standardy pro využití v jaderných elektrárnách.

Podle společnosti CGN byl systém FirmSys nasazen již v několika čínských jaderných elektrárnách a instaluje se i do nově stavěných bloků. V současné době funguje na pátém a šestém bloku jaderné elektrárny Jang-ťiang  (pinyin: Yangjiang) a na pátém a šestém bloku jaderné elektrárny Chung-jen-che  (zdroj: Hongyanhe). Nasazení systému FirmSys se plánuje v demonstračních blocích reaktorového designu Hualong One v jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang), konkrétně v blocích číslo 3 a 4, a v pátém a šestém bloku jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) s reaktory ACPR-1000. Kromě toho platformy FimrSys využívá i demonstrační elektrárna technologie vysokoteplotních plynem chlazených reaktorů HTR-PM v lokalitě Š‘-tao-wan  (pinyin: Shidaowan).

Společnost CGN uvedla, že Čína se stala po USA, Francii a Japonsku teprve čtvrtou zemí světa, která byla schopna takovýto systém vyvinout.

Firma odhaduje, že instalace systému FirmSys v čínských jaderných elektrárnách bude stát kolem 45 milionů dolarů, což je méně než stojí konkurenční systémy ze zahraničí.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..