Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku by se měl od poloviny června stát Ján Štuller. Jeho úkolem bude koordinovat výstavbu nových jaderných bloků v České republice. Návrh ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) bude ve středu projednán vládou. Štuller působil v devadesátých letech jako předseda Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

JA_n_L_tuller
Ján Štuller (zdroj: ihned.cz)

Štuller zvítězil ve výběrovém řízení, kterého se účastnilo celkem pět lidí. Do této funkce by měl být jmenován na čtyři roky. Po rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky byl jmenován prvním předsedou nově vzniklého Státního ústavu pro jadernou bezpečnost. Tuto funkci vykonával do roku 1999.

První schůze nového stálého výboru pro jadernou energetiku se konala už v březnu letošního roku. Úkolem tohoto výboru je rovněž dohled nad výstavbou nových bloků. V jeho čele stojí ministr Mládek.

V loňském roce byl vládou schválen Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR (NAP JE). Tento plán počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v JE Dukovany a jednoho v JE Temelín –  s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Stále je však nutné dořešit obchodně-dodavatelský model výstavby. Právě na tuto otázku by měl nově vzniklý výbor mimo jiné pomoci najít odpověď.

V ČR pochází z jaderných zdrojů přibližně třetina vyrobené elektrické energie. Státní energetická koncepce počítá s tím, že se podíl jádra bude v budoucnosti zvyšovat. V roce 2050 má pocházet z jaderné energetiky 50 % elektřiny vyrobené v Česku.

Energetická skupina ČEZ v dubnu 2014 zrušila tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Své rozhodnutí odůvodnila tím, že vláda na stavbu neposkytla státní garance. Podle původních plánů měla být výstavba nových bloků dokončena v roce 2025. Odhady nákladů se pohybovaly v rozmezí 200-300 miliard korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Současný záměr výstavby jaderných bloků v Temelíně a v Dukovanech je dostačující. Do pěti let již budou získány zkušenosti s novou generací reaktorů 3+ nebo dokonce s 4 generací, což může ovlivnit koncepci dalšího rozvoje.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..