Během víkendu bylo zahájeno vyvážení paliva z reaktoru druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín. Tato operace potrvá do poloviny července. Odborníci palivo zkontrolují a větší část navrátí zpět do reaktoru, uvedl ČTK tiskový mluvčí jihočeské elektrárny Marek Sviták. Plánovaná úplná odstávka druhého výrobního bloku JE Temelín byla zahájena dne 3. června.

MG_03961
JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Vyvážení paliva probíhá pod vodou. Za třicet minut urazí palivo pouze několik metrů. Odborníci podle mluvčího pečlivě sledují každý centimetr pohybu.

Všech 163 palivových souborů se přesune z reaktoru do bazénu. Následně je technici podrobně zkontrolují, zjišťují těsnost a geometrii paliva. Do reaktoru bude navráceno celkem 127 palivových souborů a dále se doplní 36 nových souborů. Mluvčí Sviták uvedl, že každý palivový soubor má své přesně stanovené místo – proto, aby byl výkon reaktoru rovnoměrně rozložen.

Dále mluvčí prohlásil: „Palivové soubory, které se již nevrací do reaktoru, zůstávají přibližně deset let v bazénu pro skladování vedle reaktoru. Poté jsou ve speciálních kontejnerech převezeny do skladu použitého paliva, který je od roku 2010 v provozu v areálu elektrárny.“ Doplnil, že zde kontejnery mohou být umístěny až šedesát let. Při odstávce druhého bloku budou do skladu zavezeny celkem tři kontejnery, přičemž každý bude obsahovat 19 palivových souborů.

Podle mluvčího odstávka zahrnuje i řadu kontrol a revizí, jež mají připravit zařízená na následný desetiměsíční provoz. Například probíhá kontrola tlakové nádoby reaktoru i celého primárního okruhu, bezpečnostních systémů nebo chladicí věže. Mluvčí doplnil: „Na zajištění odstávkových prací se podílí přibližně 700 pracovníků z šesti desítek dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ.“

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektrické energie v prosinci roku 2000. Nyní je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku. Svou produkcí, která je bezpečná a bez emisí uhlíku, pokrývá 20 % české spotřeby. V minulém roce elektrárna vyrobila 14,23 TWh elektřiny. Jižní Čechy by s tímto množstvím vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by vystačila na celý rok.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..