Představenstvo společnosti Omaha Public Power District (OPPD) potvrdilo, že jaderná elektrárna Fort Calhoun nacházející se ve státě Nebraska, bude na konci tohoto roku vyřazena z provozu. Představenstvo uvedlo, že uzavření elektrárny s jedním tlakovodním reaktorem je v nejlepším finančním zájmu místní oblasti.

Fort Calhoun oppd 460
JE Fort Calhoun (zdroj: World Nuclear News)

Rozhodnutí představenstva následovalo doporučení, které vydalo vrcholové vedení společnosti v květnu letošního roku. Návrh na uzavření elektrárny je založen na přezkumu provedeném oddělením pro zdroje a plánování společnosti OPPD, který bral v potaz několik možných budoucích scénářů. Společnost uvedla, že rozsáhlé matematické modely provedené třetí stranou ukázaly, že odstavení elektrárny a uzpůsobení energetického portfolia společnosti OPPD během následujících 20 let uspoří firmě mezi 735 a 994 miliony dolarů.

Mike Mines, generální ředitel veřejně vlastněné společnosti OPPD, zdůraznil, že rozhodnutí odstavit jadernou elektrárnu Fort Calhoun nebylo bráno na lehkou váhu. „Energetika se v současné době rychle mění a je tak nanejvýš důležité, abychom přijali určitá strategická rozhodnutí k zajištění budoucí lepší pozice pro všech 365 000 akcionářů,“ řekl. „I přesto, jak bylo toto rozhodnutí těžké, nemůžeme ignorovat změny, které se dějí kolem nás. Musíme hledět do budoucnosti,“ dodal.

Jako hlavní důvody pro rozhodnutí správní rady společnost uvedla současné podmínky na trhu (především historicky nízké ceny zemního plynu) a nižší spotřebu. Společnost zároveň upozornila na to, že energetický plán Clean Power Plan dostatečně neohodnocuje současné jaderné elektrárny, jako je právě JE Fort Calhoun, které jsou velkými zdroji stabilní bezemisní energie. Plán americké vládní agentury Environmental Protection Agency s názvem Clean Power Plan si bere za cíl snížit do roku 2030 emise oxidu uhličitého pocházející z energetiky o 30 % oproti úrovni v roce 2005.

Správní rada při svém rozhodování vzala v potaz i ekonomické hledisko spojené s velkostí elektrárny. Jaderná elektrárna Fort Calhoun o výkonu 478 MWe je nejmenší provozovanou jadernou elektrárnou ve Spojených státech amerických. Nemůže tedy tak efektivně rozložit náklady jako velké několikablokové jaderné elektrárny. Společnost OPPD zásobuje elektřinou 810 000 lidí, tedy více než jakákoliv jiná společnost v Nebrasce. Zároveň se jedná o 12. největší energetickou společnost v celých Spojených státech. Jaderná elektrárna Fort Calhoun je jednou ze tří elektráren společnosti OPPD pokrývajících základní výkon. Zbylými dvěma jsou uhelné elektrárny North Omaha a Nebraska City. Jaderná elektrárna Fort Calhoun představuje zhruba třetinu instalovaného výkonu elektráren společnosti OPPD.

V reakci na oznámení společnosti OPPD americký jaderný energetický institut (NEI) uvedl, že uzavření jaderné elektrárny Fort Calhoun ztíží státu Nebraska a USA jako celku naplnit klimatické cíle. „Uzavření jaderné elektrárny Fort Calhoun odebere v Nebrasce ze sítě čtvrtinu instalovaného výkonu čistých zdrojů,“ řekl generální ředitel institutu NEI Marvin Fertel. „Kvůli nahrazení výkonu této elektrárny bude do ovzduší vypuštěno 3,4 milionů tun oxidu uhličitého, což je ekvivalent provozu 800 000 osobních automobilů,“ dodal.

JE Fort Calhoun je 12. jaderným blokem, který bude v USA za posledních několik let předčasně vyřazen z provozu. Fertel tak vyzval americké zákonodárce, aby co nejrychleji vymysleli způsob jak dostatečně ocenit jadernou energetiku za benefity, které energetice a životnímu prostředí poskytuje. „Ekonomické potíže stávajících jaderných elektráren jsou z velké části způsobeny tím, že vláda dostatečně neoceňuje benefity, které tyto elektrárny přinášejí. Vládní činitelé by tak měli co nejdříve přijít s politikami, které korektně ohodnotí všechny atributy při výrobě elektřiny. Jestliže budou nové politiky dobře navrženy, současné jaderné elektrárny budou moci být zachovány jako důležitá součást diverzifikovaného energetického portfolia. V případě neúspěchu budou mít předčasně odstavené jaderné bloky v následujících desetiletích negativní ekonomický i environmentální dopad,“ řekl.

Likvidace za použití metody Safestor

Společnost OPPD uvedla, že na likvidaci jaderné elektrárny Fort Calhoun použije metodu Safestor, což je zpožděná demontážní strategie, kdy zbytková radioaktivita v elektrárně přirozeně klesá po dobu 60 let. Samotné demontážní práce jsou zahájeny až po uplynutí tohoto období. Firma uvedla, že tento přístup poskytne jak regulační, tak i finanční flexibilitu. Náklady na likvidaci jaderné elektrárny Fort Calhoun se odhadují na 1,2 miliardy dolarů.

Jaderná elektrárna Fort Calhoun do provozu vstoupila v září roku 1973. Během let 2011 až 2013 elektrárna podstoupila rozsáhlou úpravu provozních a bezpečnostních systémů, díky nimž měla zajištěný dlouhodobý provoz. Elektrárna je vlastněna společnosti OPPD, která k ní vlastní provozní licenci. Od roku 2012 však její provoz zajišťuje firma Exelon. Kromě JE Fort Calhoun se ve státě Nebraska nachází ještě jaderné elektrárna Cooper s varným reaktorem o výkonu 768 MWe, kterou vlastní společnost Nebraska Public Power District.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..