Ukrajinská společnost Energoatom porušila podmínky smlouvy s ruským dodavatelem jaderného paliva, společností TVEL. Novinářům to dne 30. května letošního roku oznámil viceprezident společnosti TVEL pro obchod a mezinárodní spolupráci Oleg Grigoriev. Poznamenal, že v roce 2010 podepsaly obě strany dohodu na dodávky jaderného paliva pro všechny ukrajinské jaderné elektrárny až do konce jejich životnosti, tedy zhruba do roku 2042-2043 (v úvahu byly brány i prodloužení provozu). V rámci tohoto kontraktu měla společnost Energoatom právo na využívání palivových souborů i od jiných dodavatelům, avšak v omezeném rozsahu.

sunpp
Pohled na všechny tři bloky typu VVER-1000 Jihoukrajinské jaderné elektrárny (zdroj: Sunpp.mk.ua)

Během roku 2015 nakoupila Ukrajina ruské palivové soubory v celkové hodnotě 610,9 milionů dolarů a americké palivové soubory v hodnotě 32,7 milionů dolarů. Avšak mezi lednem a prosincem letošního roku nakoupila společnost Energoatom palivové soubory v celkové hodnotě 80,5 milionů dolarů, přičemž podíl souborů od společnosti TVEL dosahoval již pouze 59 %, zbylý podíl připadl na společnost Westinghouse Electric Sweden (švédská odnož americké společnosti Westinghouse Electric). V prosinci minulého roku ukrajinský ministr energetiky a uhlí Vladimir Demčišin prohlásil, že podíl dodávek jaderného paliva od společnosti Westinghouse bude trvale zvýšen na 40 %.

„Považujeme to za porušení podmínek smlouvy,“ uvedl Grigoriev. Upozornil také na to, že společnost TVEL dosud nedostala žádné oficiální oznámení od společnosti Energoatom, že Jihoukrajinská jaderná elektrárna bude nyní využívat výhradně palivo od Westinghouse. „Jakmile se tak stane, budeme se soudně bránit,“ uvedl. Nicméně dodal, že společnost TVEL výrobu paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny neukončí, a to i přesto, že účty společnosti Energoatom byly z důvodů soudních sporů zmraženy. V březnu ukrajinští právní vymahatelé zmrazili aktiva a bankovní účty společnosti Energoatom kvůli údajně nesplaceným dluhům. Společnost se proti těmto nařčením ihned odvolala, avšak její účty zůstanou zmražené až do rozhodnutí soudu.

Nicméně neplacení pohledávek opožďuje navracení použitých palivových souborů z ukrajinských jaderných elektráren do Ruska, kde mají být přepracovány. Ruská státní jaderná korporace Rosatom odložila přijetí první várky použitého paliva v tomto roce kvůli neschopnosti společnosti Energoatom splácet pohledávky. Oleg Kryukov, ředitel pro jaderný odpad, použité palivo a likvidaci jaderných zařízení společnosti Rosatom, na VIII. mezinárodním jaderném fóru ATOMEXPO 2016 novinářům řekl: „Kontrakt je stále platný, ale nastaly problémy s ukrajinskými platbami kvůli soudnímu šetření společnosti Energoatom. Veškeré platby za naše služby byly pozastaveny a my jsme tak byli donuceni odložit přijetí první letošní dodávky použitého jaderného paliva.“ Kryukov zároveň upozornil, že Rosatom i nadále hodlá v pracích v rámci tohoto kontraktu pokračovat.

Rusko odebírá z ukrajinských jaderných elektráren použité palivo v rámci dohody o vědecko-technické a ekonomické spolupráci podepsané v roce 1993. Zástupce společnosti Energoatom v dubnu letošního roku uvedl, že mezi lety 2016 a 2018 je naplánováno do Ruska odeslat více než 1000 použitých palivových souborů. V budoucnosti má Ukrajina v plánu postavit vlastní sklad a závod na přepracování použitého jaderného paliva.

I přes tyto problémy plánuje Ukrajina v letošním roce s Ruskem prodloužit kontrakt na obohacování uranu pro ukrajinské jaderné elektrárny. Oleksandr Rybčuk, ředitel autonomního oddělení společnosti Energoatom – Atomprojectengineering, novinářům na fóru ATOMEXPO 2016 oznámil, že Ukrajina každoročně nakupuje 60 000 SWU paliva ročně a tento rok plánuje prodloužit kontrakt s centrem International Uranium Enrichment Centre (IUEC) se sídlem ve městě Angarsk v Rusku. Rybčuk uvedl, že rozsah dodávek pro letošní rok zůstane nepozměněn, avšak dodávky pro další roky ještě nebyly projednány. Ukrajina nechává obohacovat vlastní uranový koncentrát v zařízeních společenství IUEC, jehož je také členem. V rámci kontraktu dodává každý rok 80 tun uranu.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..