Společnost Pacific Gas & Electric (PG&E) oznámila svoje plány na trvalé odstavení dvoublokové jaderné elektrárny Diablo Canyon nacházející se v Kalifornii. Jako hlavní důvod k tomuto kroku společnost uvedla změny v energetickém trhu. Tyto informace firma zveřejnila v prohlášení, ve kterém zároveň uvedla, že ve spolupráci s předními environmentálními společnostmi bude v budoucnu investovat do zvyšování energetické účinnosti a do obnovitelných zdrojů.

DCPP_at_dawn_with_goats
JE Diablo Canyon (zdroj: www.jimzim.net)

Společnost PG&E má v úmyslu bloky jaderné elektrárny Diablo Canyon provozovat až do konce jejich současné provozní licence. Pro první blok elektrárny tato licence vyprší 2. listopadu roku 2024, druhý blok bude moci být provozován do 26. srpna roku 2025. Do roku 2031 pak společnost plánuje navýšit výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů až na 55 %.

Generální ředitel, předseda představenstva a prezident společnosti PG&E Tony Earley uvedl: „Situace na kalifornském energetickém trhu se dramaticky mění s příchodem obnovitelných zdrojů energie a se zvyšováním energetické účinnosti a úspor, které byly zaneseny do státní energetické politiky. Po provedení této energetické transformace výkon jaderné elektrárny Diablo Canyon už nebude potřeba. Kvůli tomuto stavu se tak nebudeme snažit o prodloužení stávající provozní licence, která je platná do roku 2025.“

Hlavními faktory k těmto krokům podle společnosti PG&E jsou: zvýšení podílu obnovitelných zdrojů v energetickém portfoliu na 50 % do roku 2030; zvýšení energetické účinnosti, problémy s nestálostí energetického trhu, který je ovlivněn fotovoltaikou a větrnými zdroji; a tempo růstu decentralizovaných zdrojů energie.

Návrh na ukončení provozu JE Diablo Canyon je ale závislý ještě na několika regulačních podmínkách – včetně získání povolení od úřadu State Lands Commission, bez kterého nemůže být elektrárna provozovaná nad rámec roku 2018.

Výzkumný energetický institut s názvem Breakthrough Institute popsal jadernou elektrárnu Diablo Canyon jako tahouna kalifornského nízkoemisního energetického sektoru. Organizace podotkla, že výroba elektřiny z této jaderné elektrárny překonala v roce 2014 ve státě Kalifornie výrobu větrných elektráren o 31 % a výrobu solárních elektráren o 24 %. Vzhledem k trvalému odstavení jaderné elektrárny San Onofre v roce 2013 bude ztráta kalifornské flotily jaderných bloků znamenat odstranění nízkoemisní výroby elektřiny v objemu srovnatelném s celkovým výkonem všech větrných, slunečních a biomasových zdrojů elektřiny v celé Kalifornii, čímž se anulují desítky let snah o plnění klimatických cílů.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..