Jaderné kapacity hrají klíčovou roli v probíhající dekarbonizaci ekonomiky, řekl generální ředitel společnosti Ontario Power Generation Jeff Lyash na meetingu s komisí kanadského senátu, který proběhl v minulém týdnu.

TORONTO OUT Aerials of the Pickering Nuclear Plants. It will cost Ontarians $46 billion to whip the province's troubled electricity system into shape to keep lights, air conditioners and factories running for the next 20 years. The plan unveiled by Energy Minister Dwight Duncan today includes refurbishing existing nuclear plants, building new reactors on those sites and doubling the amount of renewable power. (DAVID COOPER / TORONTO STAR)dac
JE Pickering (zdroj: www.thestar.com)

Lyash komisi Senate Standing Committee on Energy na meetingu s názvem Environment and Natural Resources meeting, jehož hlavním tématem byly dopady při přechodu k nízkoemisní ekonomice, řekl, že ke splnění plánů na redukci emisí oxidu uhličitého bude muset Kanada skončit do roku 2050 s využíváním fosilních zdrojů. „Minimálně budeme muset využívání těchto zdrojů značně omezit a zásadně změnit jejich roli v naší ekonomice. Energetický sektor v provincii Ontário je již nyní na velmi dobré cestě, v současné době zde energetika představuje pouze 7 % z celkových emisí skleníkových plynů,“ poznamenal.

S koncem využívání uhlí pro výrobu elektřiny v roce 2014 se společnost OPG transformovala ve velkého producenta čisté energie, uvedl Lyash. „Do dnešního dne tato transformace zůstává největší samostatnou akcí v boji proti změnám klimatu v Severní Americe,“ uvedl.

Elektřina ze tří jaderných elektráren v provincii – JE Darlington a JE Pickering společnosti OPG a JE Bruce společnosti Bruce Nuclear – pokrývá kolem 62 % energetických potřeb Ontária. Lyash komisi řekl, že hodnota takové kapacity nízkoemisních zdrojů je obrovská. „Jaderná energetika pomáhá v provincii Ontário odpoutat se od využívání uhlí a zároveň umožňuje integrovat nestálé obnovitelné zdroje do energetického mixu,“ řekl, přičemž dodal,„s výhledem do budoucnosti, kdy se Kanada začne rozhodovat jak přejít na nízkoemisní ekonomiku, doporučili bychom vyvážený přístup, a to takový, který maximalizuje roli všech nízkoemisních technologií včetně jaderných, vodních, solárních, větrných a obnovitelných zdrojů.“

Flotila elektráren společnosti OPG spoléhá především na jadernou a vodní energii. Jaderné elektrárny Darlington a Pickering se na celkovém instalovaném výkonu elektráren společnosti o hodnotě 17 000 MWe podílejí z více než 6 600 MWe.  „Společnost OPG v současné době produkuje elektřinu prakticky bez emisí skleníkových plynů. Zároveň jsme schopni energii produkovat o zhruba 40 % levněji než ostatní energetické firmy v provincii Ontário,“ řekl Lyash komisi.

Investice do budoucnosti

Dříve v tomto roce vláda provincie Ontário schválila projekt v hodnotě 9 miliard dolarů na rekonstrukci čtyř bloků typu CANDU v jaderné elektrárně Darlington, jenž má začít v říjnu letošního roku. Vláda rovněž schválila provoz jaderné elektrárny Pickering až do roku 2024. Lyash uvedl, že investice v konečném důsledku přinesou pro provincii Ontario kolem 11,6 miliard dolarů v ekonomických benefitech. Rekonstrukce elektrárně umožní dalších 30 let provozu. Jaderná elektrárna Pickering má v současné době provozní licenci platnou do roku 2018. Laysh uvedl, že prodloužení provozu této elektrárny až do roku 2024 zajistí přístup k levné, bezpečné a bezemisní elektřině během rekonstrukce JE Darlington, čímž se zamezí produkci až 8 milionů tun skleníkových plynů.

„Značná část našeho úspěchu při probíhající dekarbonizaci energetiky leží v udržování a rozšiřování výroby elektřiny v jaderných elektrárnách. Rekonstrukce JE Darlington nám tyto cíle pomůže splnit,“ dodal.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..