Americká společnost Exelon oznámila své záměry na podání žádosti o prodloužení provozu jaderné elektrárny Peach Bottom, nacházející se v Pensylvánii, o dalších 20 let. V případě, že žádost bude schválena, elektrárna o dvou provozovaných blocích bude moci dosáhnout 80 let provozu.

Peach Bottom 460  (Exelon)
JE Peach Bottom (zdroj: World Nuclear News)

Firma Exelon uvedla, že v následujících týdnech informuje americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) o svém záměru podat v roce 2018 žádost o další prodloužení provozní licence jaderné elektrárny Peach Bottom.

Společnost poznamenala: „Proces úřadu NRC na prodloužení provozní licence zabere několik let a bude vyžadovat komplexní zprávu o robustnosti elektrárny jako celku a o jejích bezpečnostních systémech. Rovněž bude nutné provést diskuzi s veřejností.“ Firma uvedla, že rozhodnutí o žádosti očekává kolem roku 2020 nebo 2021.

Druhý a třetí blok jaderné elektrárny Peach Bottom vstoupily do provozu v roce 1974. Druhý blok s varným reaktorem o výkonu 1125 MWe má platnou provozní licenci do roku 2033, zatímco třetí blok s varným reaktorem o výkonu 1138 MWe může být podle současné licence provozován do roku 2034. Zatímco elektrárnu provozuje společnost Exelon, její vlastnictví je rozděleno na půl mezi společností Exelon a firmou Public Service Electric and Gas.

„Jestliže bude žádost schválena, bloky jaderné elektrárny Peach Bottom budou moci být provozovány až do roku 2053, respektive 2054, samozřejmě za podmínky plnění všech provozních a bezpečnostních požadavků regulačního úřadu NRC,“ uvedla firma Exelon.

Prezident a generální ředitel společnosti Chris Crane uvedl: „Plány na podání této žádosti jsou skvělou zprávou pro pracovníky jaderné elektrárny Peach Bottom, místní komunitu i státní ekonomiku.“ Dále pak dodal: „Pensylvánie brzy oznámí ambiciózní, avšak uskutečnitelné cíle v oblasti snižování emisí oxidů uhlíku v rámci plánu agentury Environmental Protection Agency s názvem Clean Power Plan. Jaderné elektrárny společnosti Exelon včetně JE Peach Bottom mohou pomoci tento plán splnit a pohánět státní ekonomiku na několik dalších desetiletí.“

Podle atomového zákona z roku 1954 a jeho pozdějších předpisů může jaderný regulační úřad NRC udělovat jaderným reaktorům provozní licence až na 40 let. Čtyřicetileté období bylo stanoveno z důvodů amortizace kapitálu a neodráží tak reálnou technickou životnost reaktorů. Úřad tak má právo udělit dodatečné provozní licence na 20 let, avšak pouze za podmínky, že reaktory jsou bezpečné pro další provoz. Neexistují žádná omezení, kolikrát může být provozní licence reaktoru prodloužena.

První dvacetileté prodloužení provozní licence nad rámec původní licence na čtyřicet let bylo uděleno dvoublokové jaderné elektrárně Calvert Cliffs v březnu roku 2000. V současnosti z 99 provozovaných jaderných bloků v USA obdrželo prodloužení provozní licence 81 reaktorů, přičemž dalších 12 procesem prodloužení licence procházejí. Ze všech reaktorů, jimž byla licence prodloužena, překonalo původních 40 let provozní životnosti 39 bloků.

V listopadu minulého roku se společnost Dominion Virginia Power stala prvním jaderným provozovatelem, který oznámil záměr získat druhé dvacetileté prodloužení licence pro svoji jadernou elektrárnu. Očekává se, že žádost k úřadu NRC o prodloužení provozu dvoublokové jaderné elektrárny Surry ve Virginii předloží v prvním čtvrtletí roku 2019.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..