Společnost Exelon dne 2. června oznámila, že bude postupovat vpřed ve věci předčasného trvalého odstavení dvou jaderných elektráren ve státě Illinois – JE Clinton a Quad Cities – vzhledem k nedostatečnému pokroku americké státní energetické politiky.

Clinton 460
JE Clinton (zdroj: World Nuclear News)

Minulý měsíc společnost Exelon varovala, že by mohla učinit kroky k dřívějšímu trvalému odstavení JE Clinton a Quad Cities, a to pokud stát Illinois nevytvoří plán Next Generation Energy Plan (NGEP), který by podporoval zachování jejich provozu.

Nicméně dne 2. června společnost oznámila: „Zatímco stát Illinois legislativní relace nedokončil, cesta vpřed pro posouzení právních předpisů plánu NGEP není jasná. V důsledku toho společnost Exelon začala podnikat nezbytné kroky k odstavení obou elektráren.“

JE Clinton bude uzavřena dne 1. června roku 2017, JE Quad Cities ji bude následovat o rok později, uvedla společnost Exelon. Dále poznamenala, že JE Clinton – jednobloková elektrárna s varným reaktorem o instalovaném výkonu 1065 MWe, jenž začal komerční provoz v roce 1987 – a JE Quad Citis – sestávající ze dvou varných reaktorů s výkonem 940 MWe, které byly uvedeny do provozu v roce 1973 – způsobily kombinovanou ztrátu ve výši přesahující 800 milionů dolarů v posledních sedmi letech, navzdory tomu, že se jedná o dvě nejlépe provozované elektrárny ve vlastnictví této společnosti.

Společnost Exelon sdělila, že během následujících třiceti dnů podá k americké komisi Nuclear Regulatory Commission oznámení o trvalém odstavení. Rovněž ukončí investiční projekty nutné pro dlouhodobý provoz obou elektráren. Dále společnost zruší nákupy paliva a plánované odstávky elektráren.

President a generální ředitel společnosti Exelon Chris Crane prohlásil: „Je to nesmírně obtížný den pro 1 500 zaměstnanců, kteří provozují tyto elektrárny bezpečně a spolehlivě každý den, a pro komunity, které jsou závislé na jejich podpoře.“

Dále dodal: „Pracovali jsme několik let na hledání udržitelné cesty vpřed na základě konzultací s federálními regulačními orgány, provozovateli na trhu, státními zákonodárci, vedoucími zástupci dělníků a obchodníků, stejně jako s ekologickými skupinami a ostatními zúčastněnými stranami. Naneštěstí legislativa neprošla a my jsme nyní nuceni odstavit elektrárny.“

Společnost řekla, že bude i nadále usilovat o schválení plánu NGEP zákonodárci státu Illinois. „Zatímco pro záchranu některých elektráren můžou přijít tyto politické reformy příliš pozdě, společnost Exelon se zavázala ke spolupráci se zákonodárci a ostatními zúčastněnými stranami s cílem urychlit plán all-of-the-above, který podpoří energii s nulovými emisemi uhlíku, vytvoří a udrží pracovní pozice v čisté energetice, vytvoří spravedlivější strukturu sazeb společností a dá zákazníkům větší kontrolu nad jejich účty.“

Pokud bude plán NGEP schválen, bude Illinois jedním z prvních států, který uzná výhody nulových emisí uhlíku jaderné energie. Také by téměř zdvojnásobil programy na zvyšování energetické efektivity a podpořil rozvoj solární energie ve státě – jejím rozšířením z méně než 60 MWe na více než 1 650 Mwe do roku 2030.

Společnost Exelon poznamenala, že zpráva, kterou nechala vypracovat, dospěla k závěru, že uzavření jaderných elektráren Clinton a Quad Cities zvýší velkoobchodní ceny za energii v regionu o 439 až 645 milionů dolarů ročně. Zpráva také uvedla, že udržováním elektráren v provozu by se zabránilo ekonomickým škodám v hodnotě 10 miliard dolarů, spojenými s vyššími emisemi uhlíku v průběhu dalších 10 let.

V dubnu společnost Exelon uvedla, že se zavázala k provozu JE Clinton do 31. května 2017 – po proběhnutí každoroční aukce kapacity od místní přenosové organizace Midcontinent Independent System Operator. Minulý měsíc JE Quad Cities – společně s elektrárnou Three Mile Island společnosti Exelon – jednoznačně pohořely v místní aukci energetické kapacity společnosti PJM Interconnection na plánované období 2019-2020, což znamená, že tyto bloky nebudou moci přijímat tržby za kapacitu v tomto období.

Krátkodobý charakter neregulovaných trhů s elektřinou zanechal další americké jaderné elektrárny v ohrožení předčasného uzavření z ekonomických důvodů, a to navzdory jejich dlouhodobé budoucnosti a jejich potenciálnímu přínosu k dosažení cílů v oblasti emisí skleníkových plynů. V dubnu společnost Entergy oznámila, že její jaderná elektrárna Pilgrim ve státě Massachusetts bude trvale uzavřena v květnu 2019, zatímco její JE Fitzpatrick ve státě New Yorku bude uzavřena v lednu 2017.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..