Jihoafrický provozovatel jaderných zařízení – společnost Eskom – zahájil pětiletý projekt, v rámci kterého bude trénovat 100 operátorů do jaderných elektráren, aby podpořil současné i budoucí potřeby jaderné energetiky v zemi.

koeberg1
Jaderná elektrárna Koeberg (zdroj: melkbos.com)

Jihoafrická ministryně veřejných podniků Lynne Brownová oficiálně zahájila dne 9. června projekt s názvem 2016 Eskom Nuclear Operator Pipeline project na jaderné elektrárně Koeberg, kde 1. května letošního roku 100 nováčků zahájilo trénink na pozici operátorů jaderných zařízení.

Ministryně Brownová uvedla, že projekt – rovněž označovaný názvem Nuclear Project 100 – bude poskytovat prostor pro rozvoj robustního základu pro provozovatele jaderné energetiky v Jihoafrické republice. “Tento program, který potrvá pět let, si klade za cíl vybudovát prostředky k zajištění toho, aby existovaly dostatečné místní personální zdroje, které poslouží současným i budoucím jaderným potřebám země v oblasti jaderné energetiky. Po pětiletém období získají účastníci kvalifikaci operátorů jaderné elektrárny nebo zahájí související rovnocennou profesi,” sdělila ministryně. Přibližně 95 % studentů je mladších 35 let.

Předseda společnosti Eskom Baldwin Ngubane prohlásil, že společnost podpořila národní iniciativy pro rozvoj nových dovedností jihoafrických mladých občanů. “Nové jaderné stavby v zemi budou vyžadovat další prostředky pro provoz a program zaškolení jaderných operátorů je zaměřen na zajištění toho, aby jihoafrická mládež s ambicemi získat kariéru v jaderné energetice měla šanci na realizaci svých snů,” uvedl.

JE Koeberg je jedinou jadernou elektrárnou v Africe a také jedinou mimo Spojené státy americké se školicím programem akreditovaným akademií National Academy of Nuclear Training, jež byla založena americkým institutem Institute of Nuclear Power Operators.

Jihoafrické energetické plány volají po výstavbě 9 600 MWe nových jaderných kapacit. Dříve v tomto roce společnost Eskom předložila lokální žádosti pro jaderná zařízení v lokalitě Thyspunt na mysu Eastern Cape a v oblasti Duynefontein nacházející se na území mysu Western Cape ke státnímu regulačnímu úřadu National Nuclear Regulator.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..