Společnost EDF informovala francouzský regulační úřad o tom, že přijala novou strategii pro likvidaci svých plynem chlazených reaktorů typu CGR, které se řadí do první generace. Likvidace šesti reaktorů zabere déle, než se původně očekávalo, neboť společnost chce nejprve dokončit likvidaci jednoho bloku, než začne pracovat na dalších.

Chinon nuclear power plant
JE Chinon (zdroj: www.powerengineeringint.com)

Během slyšení, které proběhlo dne 29. března letošního roku, společnost EDF francouzskému regulačnímu úřadu Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) sdělila, že přijala novou strategii pro likvidaci vyřazených jaderných reaktorů. Tato strategie významně mění rychlost i metodiku použitou při likvidačních pracích na reaktorech typu CGR.

Společnost původně plánovala při likvidaci těchto reaktorů použít podvodní techniky, ale nyní se rozhodla provést práce na vzduchu. Kromě toho se společnost EDF rozhodla opustit plány na souběžnou likvidaci všech šesti reaktorů najednou a namísto toho nejprve dokončí likvidaci jednoho, aby nabyté zkušenosti následně využila při likvidaci zbývajících reaktorů. Následně firma EDF úřadu ASN sdělila, že demontáž všech periferních zařízení reaktorů CGR dokončí během následujících patnácti let.

„Nová strategie počítá s tím, že likvidace některých reaktorů bude odsunuta o několik desetiletí oproti likvidační strategii, kterou společnost EDF oznámila v roce 2001 a modifikovala v roce 2013,“ poznamenal úřad ASN.

Regulační úřad potvrdil přijetí nové strategie společnosti EDF a firmu požádal, aby změnu oznámila veřejnosti a zároveň aby zveřejnila detailní odůvodnění těchto změn. Společnost musí také v co nejkratším čase prokázat, že nová strategie je v souladu se všemi legislativními aspekty souvisejícími s reaktory CGR. Úřad ASN nakonec ještě společnost požádal o poskytnutí detailního programu prací plánovaných pro nadcházejících 15 let.

Tři reaktory typu CGR provozované od počátku šedesátých let v lokalitě Chinon pod označením A1, A2 a A3, byly z provozu vyřazeny v letech 1973, 1985 a 1990. Jejich částečná demontáž byla dokončena v letech 1984, 1992 a 2007.

Bloky A1 a A2 s reaktory CGR v lokalitě Saint-Laurent, které byly do provozu uvedeny v roce 1969, respektive v roce 1971, vyráběly elektřinu do roku 1990, respektive 1992. Vyvezení veškerého paliva z těchto bloků bylo dokončeno v letech 1992 a 1994.

Poslední reaktor typu CGR byl provozován v lokalitě Bugey. Zprovoznění reaktoru proběhlo v roce 1972, přičemž elektřinu vyráběl až do roku 1994.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..