Okresní soud Otsu dne 17. června potvrdil soudní příkaz, jenž drží třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Takahama, kterou vlastní společnost Kansai Electric Power Company, mimo provoz, a to od března letošního roku. Japonská společnost oznámila, že z bloků vyveze palivo.

takahama-npp-2
JE Takahama (zdroj: fukushimaupdate.com)

Na konci ledna 2015 devětadvacet obyvatel prefektury Shiga – části, která se nachází v oblati do 30 kilometrů od JE Takahama v prefektuře Fukui – podalo návrh k Okresnímu soudu Otsu na dočasný soudní příkaz proti provozu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama. Postupně byly uspořádány čtyři slyšení. Předsedající soudce soudu Yoshihiko Yamamoto dne 9. března rozhodl, že bezpečnost bloků nemůže být zaručena – navzdory tomu, že japonský regulátor uvádí, že bloky splňují revidované bezpečnostní standardy – a vydal zákaz k jejich provozu.

Třetí blok JE Takahama v prefektuře Fukui obnovil svůj provoz 29. ledna. Čtvrtý blok byl znovu spuštěn 26. února, ale byl odstaven hned vzápětí 29. února, a to po automatickém odstavení reaktoru z důvodu „vnitřní poruchy na energetickém výstupu bloku“. Soudní zákaz od té doby udržuje třetí a čtvrtý blok JE Takahama mimo provoz.

Společnost Kansai se odvolala k soudu, aby dočasně příkaz odstranil. Nicméně soud dne 17. června rozhodl, že soudní příkaz zůstane v platnosti.

„Úplně první článek zákona, který stanovil úřad Nuclear Regulation Authority říká, že základním bodem japonské správy jaderné energetiky je jednoznačně stanovené pochopení toho, že je třeba za všech okolností věnovat maximální úsilí k zabránění nehodě vyplývající z využívání jaderné energie,“ citoval zpravodaj Japan Times soudce Yamamota. „I přesto, že provozovatel poukazuje na to, že nic, co se týká bezpečnosti, nechybí, předpokládá se, že některé bezpečnostní body naplněny nebyly.“

Společnost Kansai uvedla, že rozhodnutí soudu bylo „velmi politováníhodné.“ Dále společnost podala samostatnou právní výzvu ohledně uloženého příkazu Okresního soudu Otsu a doufá, že získá rozhodnutí ohledně této výzvy v nejbližších měsících.

Dne 17. června společnost oznámila, že jako výsledek pokračujícího soudního zákazu odstraní palivo z třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama. Ze čtvrtého bloku bude palivo vyvezeno na začátku srpna a následně se umístí do skladovacího bazénu tohoto bloku, ze třetího bloku bude odstraněno na konci téhož měsíce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..