Ruské výzkumné centrum Research Institute of Atomic Reactors (RIAR) a korejský institut Korea Atomic Energy Research Institute (KAERI) podepsaly memorandum o porozumění v oblasti vědecké a technické spolupráce.

NIIAR-KAERI - June 2016 - 460 (NIIAR)
Podpis dohody (zdroj: World Nuclear News)

Po podpisu dohody ve městě Dimitrovgrad dne 3. června prezident institutu KAERI Jong Kyung Kim uvedl, že spolupráce s centrem RIAR by mohla přispět k rozvoji odborných znalostí v oblastech: jaderného paliva, komponentů k jaderným reaktorům a konstrukčních materiálů pro pokročilé reaktory; experimentů s ozařováním a následných testů; provozu a údržby reaktorů na bázi rychlých neutronů, stejně jako v oblastech technologií jaderného palivového cyklu.

Institut KAERI v současné době pověřuje centrum RIAR, aby provedlo výzkumné práce na základě několika dlouhodobých kontraktů, přičemž poslední byl podepsán v říjnu loňského roku. Jeden z kontraktů se týká výzkumu experimentálních ozářených palivových tyčí v ruském reaktoru BOR-60, který je jediným výzkumným rychlým reaktorem svého druhu v provozu. Reaktor BOR-60 byl do provozu uveden v roce 1969 a až do konce své životnosti – tedy do prosince roku 2020 – je plně zamluven.

Obě organizace nyní projednávají kontrakty zaměřené na oblast rychlých reaktorů a „kontroly po ozáření na experimentální bázi“, uvedlo výzkumné centrum RIAR v prohlášení vydaném jeho mateřskou společností – korporací Rosatom.

Jejich společná práce je součástí korejských plánů na rozvoj prototypu sodíkem chlazeného rychlého výzkumného reaktoru IV. generace. Očekává se, že korejský výzkumný reaktor s výkonem 150 MWe zahájí svůj provoz v roce 2028.

Výzkumné centrum RIAR bude zákonným vlastníkem víceúčelového sodíkem chlazeného výzkumného reaktoru na bázi rychlých neutronů – MBIR – který se staví v lokalitě Dimitrovgrad. Tento reaktor má nahradit právě dosluhující reaktor BOR-60.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..