Švédská společnost Vattenfall se rozhodla investovat do bezpečnostních úprav tří reaktorů v jaderné elektrárně Forsmark, které umožní její provoz i nad rámec roku 2020. Rozhodnutí přichází poté, co švédská vláda v minulém týdnu oznámila zrušení jaderné daně.

Forsmark units 1-3 - 460 (Vattenfall)
JE Forsmark (zdroj: World Nuclear News)

Variabilní výrobní daň byla na jadernou energetiku uvalena v roce 1984. V roce 2000 byla tato daň nahrazena daní z instalované kapacity v jaderných zdrojích. Od té doby poplatek postupně rostl až na dnešních 0,8 amerických centů za kilowatthodinu. Švédské společnosti tvrdily, že vysoká daň v kombinaci s nízkými výkopními cenami silové elektřiny dělá provoz jaderných reaktorů ekonomicky neudržitelný. Jaderní provozovatelé ve Švédsku tak dlouhou dobu usilovali prostřednictvím soudu o nápravná opatření proti této dani. V říjnu loňského roku ale Evropský soudní dvůr rozhodl, že Švédsko může s vybíráním daně pokračovat s tím, že je to spíše státní než evropská záležitost.

Rámcová dohoda představená 10. června letošního roku vládní koalici zajistí postupné zrušení daně z jaderné energie během následujících dvou let. Dohoda rovněž umožňuje výstavbu až deseti nových jaderných bloků v lokalitách stávajících jaderných elektráren, které mají nahradit dosluhující reaktory.

Reaktory společnosti Vattenfall v jaderných elektrárnách Forsmark a Ringhals prošly komplexními modernizačními programy, které jim umožní provoz až do poloviny čtyřicátých let. Avšak v říjnu roku 2014 švédský regulační úřad Radiation Safety Authority uvedl, že k provozu těchto reaktorů nad rámce roku 2020 musí mít všechny švédské jaderné reaktory robustní instalaci, která zahrnuje nezávislé zdroje energie a nezávislé systémy chlazení s externími zdroji vody. Takové požadavky si vyžadují rozsáhlé úpravy uvnitř reaktorových budov a potenciálně i v primárním okruhu reaktoru.

Dne 16. června společnost Vattenfall oznámila, že její představenstvo odsouhlasilo instalaci nezávislého chlazení na třech varných reaktorech jaderné elektrárny Forsmark. Společnost Vattenfal vlastní v této elektrárně 66% podíl.

Finální rozhodnutí o provedení úprav ale musí ještě schválit představenstvo společnosti Forsmark Kraftgrupp AB, která elektrárnu provozuje jménem majoritního vlastníka – společnosti Vattenfall – a minoritních vlastníků – společnosti E.On s podílem o velikosti 8,5 % a firmy Mellansvensk Kraftgrupp s podílem 25,5 %.

Torbjörn Wahlborg, šéf odboru výroby společnosti Vattenfall a předseda představenstva společnosti Forsmark Kraftgrupp AB uvedl: „Bezpečnostní úpravy budou implementovány zároveň s programem zlepšování efektivity provozu s cílem zajištění konkurenceschopnosti na energetickém trhu. Po dokončení těchto úprav budou bloky jaderné elektrárny Forsmark schopné provozu až do 40. let tohoto století.“

Společnost Vattenfall pak poznamenala, že projekt instalace nezávislého chlazení reaktorů na všech třech blocích bude trvat několik let a bude naplánován tak, aby neměl vliv na výrobu elektřiny.

Generální ředitel společnosti Vattenfall Magnus Hall v samostatném prohlášení uvedl: „Jedním z předpokladů přijmutí rozhodnutí o tom, zda i nadále pokračovat v investicích do jaderné energetiky, a tedy i projektů na zlepšování bezpečnosti – včetně instalace nezávislého chlazení reaktorů, je zrušení jaderné daně.“

Firma Vattenfall následně uvedla, že rozhodnutí o instalaci nezávislého chlazení reaktorů na blocích číslo tři a čtyři jaderné elektrárny Ringhals, ve které Vattenfal vlastní 70,4% podíl, bude provedeno na počátku příštího roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..