Do dvou zařízení amerického Ministrestva energetiky dorazila dodávka plutonia a vysoce obohaceného uranu z japonského reaktoru Fast Critical Assembly reactor, který provozuje agentura Japan Atomic Energy Agency (JAEA). Japonsko společně s USA oznámilo svůj závazek zlikvidovat vysoce obohacený uran z reaktoru na summitech pořádaných v letech 2014 a 2016.

pic_05_01
FCA reaktor (zdroj: www.jaea.go.jp)

Plutonium nyní bude připraveno na zpracování v jaderné lokalitě Savannah River Site (SRS) v Jižní Karolíně a v budoucnu bude přepraveno k uložení do zařízení Waste Isolation Pilot Plant (WIPP) v lokalitě Carlsbad v Novém Mexiku. Před uložením musí být plutonium zředěno a uloženo do kontejnerů, aby splňovalo kritéria úložiště WIPP a další regulační požadavky.

Vysoce obohacený uran bude uložen v úložišti Y-12 National Security Complex nedaleko lokality Oak Ridge ve státě Tennessee, předtím však bude ještě sníženo jeho obohacení rozředěním. Jakékoliv další využití uranu či vedlejších produktů vyprodukovaných při snižování jeho obohacení, bude předmětem bilaterálních dohod mezi japonskou a americkou vládou.

Do zařízení WIPP jsou ukládány především transurany z vojenského průmyslu. Radioaktivní materiály jsou zde v kontejnerech uloženy do podzemních štol vydolovaných v solném masivu. Zařízení je od začátku roku 2014, kdy se zde staly dva incidenty, mimo provoz. Během těchto incidentů došlo k poškození jednoho z kontejnerů, což vedlo k úniku radioaktivních materiálů do podloží. V zařízení tak byl zahájen program obnovy, který zahrnuje vylepšení podzemní požární bezpečnosti, snížení radiologických rizik, vylepšení stability podzemních komor, modernizace ventilačních systémů a zlepšení plánů pro případ incidentů. V současné době se očekává, že zařízení svůj provoz obnoví za rok. Dne 1. června letošního roku začal na zařízení WIPP osmitýdenní program studených testů za využití maket kontejnerů na jaderný odpad. Program má demonstrovat přiměřenost všech procedur na zařízení WIPP. Agentura National Nuclear Security Administration (NNSA) uvedla, že práce na ředění plutonia a jeho ukládání do kontejnerů v lokalitě SRS budou obnoveny ke konci letošního roku.

Podtajemník amerického ministerstva energetiky pro jadernou bezpečnost a předseda agentury NNSA Frank Klotz uvedl, že odstranění plutonia a vysoce obohaceného uranu z japonského reaktoru představuje významný úspěch v globálních snahách agentury NNSA na zajištění těchto radioaktivních materiálů. Klotz dodal, že Japonsko je jedním z nejvěrnějších spojenců USA ve snahách minimalizovat -a pokud možno eliminovat – využívání vysoce obohacených jaderných paliv ve výzkumných reaktorech.

„Tato silná spolupráce dopomohla mezinárodnímu společenství zajistit, že tyto materiály nikdy nenajdou cestu do rukou zločinců teroristů a dalších neautorizovaných osob,“ uvedl.

Japonský premiér Shinzo Abe a americký prezident Barack Obama před zahájením jaderného summitu Nuclear Security Summit, který se pořádal v Nizozemsku v roce 2014, slíbili, že se zasadí o odstranění a likvidaci veškerého vysoce obohaceného uranu a separovaného plutonia z reaktoru typu FCA (Fast Critical Assembly reaktor). Práce na splnění těchto cílů byly provedeny pod záštitou iniciativy agentury NNSA s názvem Global Threat Reduction Initiative.

Reaktor FCA, jenž první kritičnosti dosáhl v roce 1967, je využíván ke studiu neutronových charakteristik rychlých reaktorů. Agentura JAEA poznatků z jeho činnosti využívala při vývoji projektu experimentálního rychlého reaktoru Joyo a prototypu rychlého množivého reaktoru Monju.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..