V jaderné elektrárně Dukovany se i v příštím roce odstávky místních bloků protáhnou o měsíce. Mimo kontrol svarů budou technici provádět zkoušky zařízení a investice, které skupina ČEZ potřebuje dokončit z důvodu podání žádosti o nové povolení provozu, jež potřebuje získat ještě pro tři ze čtyř výrobních bloků. Kontroly byly v JE Dukovany rozšířeny v polovině minulého roku, a to kvůli nesrovnalostem v dokumentaci svarů. V nadcházejícím roce rozsáhlé kontroly skončí, uvedl dne 20. června ČTK tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

01-dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany (zdroj: cez.cz)

Stávající povolení pro provoz třetího a čtvrtého bloku JE Dukovany je platné do 31. prosince 2017. Mluvčí Bezděk prohlásil: „Energetici musejí před žádostí o nové povolení zcela jednoznačně doložit stav dokumentace a zařízení.“ Kontroly se pravděpodobně protáhnou i u druhého výrobního bloku, jehož licence vyprší s koncem letošního roku. Skupina ČEZ z tohoto důvodu nejspíše požádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o prodloužení stávajícího povolení pro tento blok – stejně jako tomu bylo vloni u prvního bloku, který je jediným blokem s novým povolením k dalšímu dlouhodobému provozu. Nová licence pro první blok licence je platná od 1. dubna letošního roku.

V minulém roce se roční výroba elektřiny v JE Dukovany důsledkem odstávek snížila o 18 % na 12,6 TWh. Společnosti ČEZ kvůli tomu vznikla škoda ve výši 2,5 miliardy korun. Dodávky elektrické energie z dukovanské elektrárny se tento rok podle mluvčího zatím pohybují na stejné úrovni jako vloni.

V elektrárně je nyní odstaven třetí blok. Zastaven byl dne 22. dubna a jeho odstávka potrvá do 19. října – tedy skoro půl roku. Obdobně dlouhá bude i odstávka bloku číslo dva, jenž přestane dodávat elektřinu do sítě od 16. září. Harmonogram, který byl dne 20. června zveřejněn skupinou ČEZ, uvádí, že by tento blok měl být mimo provoz do 15. března.

První blok JE Dukovany bude v nadcházejícím roce odstaven v období od 21. ledna do 20. května. Blok číslo čtyři nebude dodávat elektřinu do sítě během 22. dubna-19. srpna. Déle než tři měsíce bude zastaven třetí výrobní blok, přesně od 5. srpna do 12. listopadu. Delší odstávka na prvním bloku, který disponuje novou licencí, proběhne podle mluvčího proto, že v něm chce skupina ČEZ prověřit i zbylé svary, které se už netýkají nejdůležitějších systémů.

Mimo kontrol svarů musejí experti u zbývajících tří bloků jaderné elektrárny Dukovany posoudit také stav tlakových nádob reaktorů a provést zkoušky těsnosti hermetických prostor bloků, které se opakují každých osm let. Techniky rovněž čeká provedení investic a dokončení opatření kvůli zvýšení bezpečnosti zařízení, která vyplynula ze zátěžových testů. Aktualizovaná dokumentace bude skupinou ČEZ předložena úřadu SÚJB k žádosti o povolení dalšího provozu bloků.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    K zvýraznění svárových vad na filmu po ozáření sváru- je možno využít nanesení kontrastní látky na rub sváru. Zrychlí se tím proces zkoušek a vyhodnocení.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..