Starostové obcí v lokalitě Kraví hora na Žďársku se průzkumu kvůli hlubinnému úložišti jaderného odpadu většinou nebrání. Jejich názor je takový, že debata by se měla vést až o samotné stavbě – v případě, kdy geologové potvrdí, že je vhodné podloží pro úložiště právě v tomto místě. Tuto informaci sdělili zástupci obcí novinářům po jednání s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO), které se konalo dne 13. června ve Stříteži. Nesouhlas s úložištěm vyjádřily ve společném prohlášení všechny obce ze sousední lokality Horka.

uloziste
Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu (zdroj: ČT)

V oblasti Horka, která se nachází na pomezí Třebíčska a Žďárska, se během pondělního odpoledne s ministrem setkali představitelé všech devíti dotčených obcí. Ministr Brabec po jednání v Hodově uvedl: „Byli jsme spraveni o tom, že ten region je proti.“ Třetí oblastí na Vysočině, jež je zvažovaná pro nové úložiště, je Hrádek u Rohozné na Jihlavsku. I tam se obce většinou brání a s úložištěm nesouhlasí. Tento měsíc obce odvolaly své zástupce, kteří působili v Pracovní skupině pro dialog o hlubinném úložišti.

Ministr Brabec zatím navštívil čtyři ze sedmi navrhovaných vytipovaných lokalit v České republice. Po dopoledním jednání s novináři ve Stříteži uvedl, že oblast Kraví hora má k úložišti minimálně neutrální postoj. Doplnil: „Oni to dneska berou tak, že je to něco, co se vytěžilo a co by se zase potom mohlo vrátit do země. Takže to není strašák – uran nebo ta radioaktivita.“

K jednání nebyli přizváni zástupci spolku Nechceme úložiště Kraví hora. Ministr své rozhodnutí zdůvodnil tím, že je pro něj důležitější názor starostů.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) uvedla, že se lokalita Kraví hora rozkládá na území osmi obcí a zasahuje do okresu Brno-venkov. V této lokalitě Správa úložišť již před třemi lety málem získala souhlas obcí ke spolupráci. Tento proces byl zastaven až nesouhlasným referendem v Bukově, které vyvolal právě spolek Nechceme úložiště Kraví hora.

Střítežský starosta Radek Štourač uvedl, že se dne 13. června sešli s ministrem zástupci pěti obcí z lokality a starosta Rožné Libor Pokorný, jenž je předsedou mikroregionu Bystřicko.

Starosta Štourač prohlásil: „My neustále tvrdíme, že nemáme problém s tím, aby si stát udělal geologický průzkum v naší lokalitě. Po skončení těch průzkumů se budeme muset bavit, zda úložiště ano, či ne.“ Obec Střítež už v minulém roce obdržela kompenzaci za průzkumy ve výši 2,3 milionu korun. Podle starosty Pokorného průzkumy nijak zásadně nevadí ani vedení okolních obcí, jež žádné finance od státu nedostávají. Dodal: „V naší lokalitě je určitě víc starostů pro.“

Úložiště, ve kterém bude skladováno tisíce tun vyhořelého paliva, má v Česku vzniknout do roku 2065. Ministr Brabec sdělil, že si v konečné fázi nedokáže představit, že by stát vnutil úložiště regionu, který s ním zásadně nesouhlasí. V pondělí znovu připomněl i možnost vybudování centrálního evropského úložiště. Jako další možnost vidí dostavbu podzemního meziskladu v místě Skalka poblíž Stříteže, kde by byla možnost skladovat vyhořelé palivo až 200 let.

Povolení, které umožňuje první etapu průzkumů pro úložiště a bylo vydáno ministerstvem životního prostředí, je platné do konce letošního roku. Terénní práce však zatím nezapočaly. Ministr Brabec prohlásil, že o prodloužení povolení zatím SÚRAO nepožádala. Odpůrci úložiště z jednotlivých lokalit se snaží domoci zrušení rozhodnutí ministra o povolení průzkumu prostřednictvím soudních žalob. Za lokalitu Kraví hora byla podána žaloba sdruženími Calla a Nechceme úložiště Kraví hora.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..