Vyškov, 8. června – Areál vyškovského letiště u Brna dnes dopoledne prohledávali specialisté Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení (OPZHN) a společnosti NUVIA a. s. Snažili se lokalizovat, zabezpečit a následně odebrat k analýze nahlášený ztracený zdroj radioaktivního záření. Fiktivní scénář dynamické ukázky radiačního monitoringu vychází z reálných hrozeb: Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) evidovala jen v roce 2015 přes 40 případů ztracených či ukradených jaderných materiálů.

Dron vybavený monitorovacím zařízením_1024

V rámci akce s názvem RADTECH 3000 nejprve proběhla lokalizace zdroje záření ze vzduchu: policejní vrtulník vybavený monitorovacím systémem IRIS označil oblast se ztraceným zdrojem radioaktivního záření na mapě. Poté k místu vyrazily speciální drony se zadáním přesnější lokalizace zdroje, upřesnění dat, měření dávkového příkonu a získání spekter z blízkosti zdroje. O zabezpečení místa, odběr vzorků půdy okolo a konečně odběr nebezpečného zdroje pomocí soupravy, jeho předběžnou analýzu a odvoz do laboratoře se postarala posádka armádního terénního monitorovacího vozidla. K vidění také byly monitorovací portály pro kontrolu kontaminace, mobilní radiometrické laboratoře a různé přenosné platformy pro využití v terénu, např. pomocí vozítek Segway.

Všechny monitorovací technologie použité v dynamické ukázce vyvinula a vyrobila česká firma NUVIA a. s. (do r. 2016 ENVINET) z Třebíče, která se dlouhodobě specializuje  mimo jiné právě na oblast radiační ochrany a měření ionizujícího záření nebo její kanadská dceřiná společnost. „V současném světě vnímáme rostoucí potřebu ochranných složek mít k dispozici špičkové technologie pro zachycení a analýzu nelegálních radioaktivních materiálů. Snažíme se jim vyjít vstříc a vyvíjíme produkty, které jsou často šité přímo na míru potřebám zákazníka,“ říká Martin Pazúr, generální ředitel společnosti NUVIA a. s. Kromě České republiky dodává firma zařízení pro radiační monitoring např. do Chorvatska, Polska, Lotyšska, Jihovýchodní Asie či Saúdské Arábie

Věnovat zvýšenou pozornost jaderné bezpečnosti v této oblasti doporučuje také MAAE. Její databáze mimořádných událostí a nelegálního obchodování ITDB eviduje od roku 1993 téměř 2890 incidentů, z čehož čtvrtina připadá na krádeže či ztrátu zneužitelných jaderných materiálů. V loňském roce registrovala MAAE přes 40 těchto případů, přičemž v posledních třech letech se toto číslo nedaří snižovat.

Akce RADTECH 3000 se vedle NUVIA a Ústavu OPZHN Univerzity obrany zúčastnili také zástupci Státního ústavu radiační ochrany, Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany, Vojenského technického ústavu letectva a PVO, Armády ČR, Policie ČR, složky Integrovaného záchranného systému napříč republikou a další specialisté, kteří mají ve výjimečných situacích na starost ochranu obyvatel proti nebezpečným zdrojům ionizujícího záření.

Akce se konala pod záštitou generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky genmjr. Ing. Drahoslava Ryby a hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..