Jihokorejský jaderný regulační úřad dne 23. června schválil výstavbu pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Shin Kori. Bloky s reaktory APR1400 mají podle plánů do provozu vstoupit v březnu roku 2021, respektive v březnu roku 2022.

Shin Kori 1 and 2 (KHNP) 460
JE Shin Kori (zdroj: www.world-nuclear-news.org)

Společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) předložila k regulačnímu úřadu žádost o výstavbu dalších dvou bloků typu APR1400 v elektrárně situované na jihovýchodě země v září roku 2012.

V lednu roku 2014 jihokorejské ministerstvo průmyslu vydalo vládní prohlášení podporující tento projekt.

Jihokorejský jaderný regulační úřad Nuclear Safety and Security Commission (NSSC) dne 23. června odhlasoval schválení žádosti společnosti KNHP na stavební licenci pro výstavbu nových bloků.

Hlavním dodavatelem výstavby se stalo konsorcium jihokorejských společností Samsung C&T, Doosan a Hanhwa Construction.

Výstavba 5. bloku jaderné elektrárny Shin Kori má podle plánů začít v září letošního roku, zatímco začátek výstavby bloku číslo 6 je naplánován o rok později. Pokud vše půjde podle plánů, pátý blok do provozu vstoupí v březnu roku 2021, šestý blok v březnu následujícího roku.

Jaderná elektrárna Shin Kori v současné době obsahuje 4 jaderné bloky. První dva bloky obsahují reaktory OPR-1000, které do provozu vstoupily v letech 2011 a 2012. Bloky číslo tři a čtyři obsahují reaktory APR1400. Třetí blok elektrárny měl původně vstoupit do provozu už na konci roku 2013, přičemž čtvrtý blok jej měl následovat v září následujícího roku. Kvůli zpožděním, která vznikla v důsledku kauzy s kabeláží, dosáhl třetí blok elektrárny první kritičnosti až v prosinci minulého roku, přičemž k síti byl připojen hned následující měsíc. Čtvrtý blok elektrárny má podle nynějších plánů do provozu vstoupit na začátku příštího roku.

Další dva tlakovodní reaktory APR1400 o výkonu 1350 MWe se v Jižní Koreji staví v lokalitě Shin Hanul jako bloky číslo jedna a dvě. Začátek provozu těchto bloků je naplánován na duben roku 2017, respektive na únor roku 2018. Pro tuto lokalitu se pak ještě plánuje výstavba dalších dvou bloků stejného typu.

Mimo Jižní Koreu se staví ještě další čtyři reaktory typu APR1400 v jaderné elektrárně Barakah nacházející se ve Spojených arabských emirátech. Všechny čtyři bloky této elektrárny by měly být zprovozněny do konce tohoto desetiletí.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..