Jaderný reaktor v JE Sizewell B vlastněné společností EDF Energy není dotčen žádnými nedostatky zjištěnými v tlakových nádobách reaktorů v Belgii a Francii, oznámil dne 3. června britský úřad Office for Nuclear Regulation (ONR).

Nuclear_power_station_at_Sizewell_-_geograph.org_.uk_-_210830_retouched
Jaderná elektrárna Sizewell (zdroj: wikipedia.org)

V JE Sizewell B pracuje jeden tlakovodní reaktor se dvěma turbogenerátory, které byly mimo provoz od dubna letošního roku, a to z důvodu statutární odstávky. Během odstávky společnost EDF Energy zkoumala reaktor, aby se ujistila o jeho technickém stavu. „Společnost dostatečně prokázala zachování strukturální integrity tlakové nádoby reaktoru, a že přítomnost vodíkových vloček, která byla zjištěna v reaktorech ve třetím bloku JE Doel a ve druhém bloku JE Tihange v Belgii, není v JE Sizewell B patrná „, sdělil úřad ve svém prohlášení.

Reaktory ve třetím bloku JE Doel a druhém bloku JE Tihange, jež patří společnosti Electrabel, byly odstaveny v roce 2014 poté, co byly nalezeny ve stěnách reaktorových nádob vodíkové vločky. Oba reaktory byly restartovány v minulém roce, ale Německo požadovalo, aby byly znovu odstaveny poté, co jeho nezávislá komise Reactor Safety Commission sdělila, že nelze potvrdit, že reaktory budou bezpečné v případě poruchy.

Úřad ONR dodal, že projednával zprávy, které ukazují, že kopule tlakové nádoby reaktoru nejsou ovlivněny emisemi segregujícího uhlíku, který je předmětem kontroly na třetím bloku francouzské JE Flammanville. V loňském roce informoval francouzský jaderný regulátor Autorite de Surete Nucleaire o tom, že byly nalezeny závažné anomálie v reaktorové nádobě na třetím bloku JE Flammanville společnosti EDF.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..