Americká společnost Westinghouse, kterou vlastní japonská firma Toshiba, a indická společnost  Nuclear Power Corporation of India Ltd (NPCIL) jsou v pokročilé fázi jednání o výstavbě šesti bloků s tlakovodními reaktory AP1000 v této asijské zemi. Tyto informace poskytl indický velvyslanec v USA Arun Singh. „Mezi společnostmi Westinghouse a Indií probíhají v současné době detailní jednání o výstavbě nových jaderných bloků AP1000. Stále otevřené jsou ale otázky ohledně ceny a financování,“ řekl Arun Singh reportérům 1. června letošního roku před plánovanou návštěvou indického premiéra Narendra Modiho.

Print
Vizualizace bloku AP1000 (zdroj: www.westinghousenuclear.com)

Bude se tak jednat o první smlouvu uzavřenou mezi USA a Indií v rámci dohody o civilní jaderné spolupráci podepsané v roce 2008. Agentura Reuters nedávno oznámila, že Westinghouse a Indie dosáhly průlomu v jednání poté, co firma NPCIL oznámila, že plánovaný projekt přemístí do oblasti Srikakulam v oblasti Andhra Pradesh. Podle indické tiskové agentury The Indian Express společnost NPCIL, která by nové bloky provozovala, už zaplatila zálohu za 800 hektarů pozemku v pobřežní oblasti Shrikakulam.

Původně navrhovaná lokalita v oblasti Mithi Virdi ve státě Gujarat čelila silné místní opozici. „Japonští a američtí zástupci mají velmi dobré zkušenosti v jednání s vládou oblasti Andhra Pradesh. Takže když vznikly problémy s místními protestujícími farmáři v oblasti Mithi Virdi, přesunout projekt do oblasti Andhra Pradesh  bylo přirozeným rozhodnutím,“ uvedl jeden ze zástupců firmy Westinghouse tiskové agentuře The Indian Express.

Další překážkou bylo přivést indické normy o odpovědnosti na mezinárodní standardy. V rámci mezinárodních standardů totiž náklady na odklízení následků případné nehody má hradit spíše provozovatel než dodavatel výstavby. Tento problém byl ale z velké části vyřešen ke spokojenosti Washingtonu během návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v lednu minulého roku, kdy Indie ratifikovala Úmluvu o dodatečných náhradách za jaderné škody. Dalším důležitým krokem v rozvoji projektu byla indicko-japonská dohoda, podepsaná v prosinci roku 2015, která společnosti Toshiba, mateřské společnosti firmy Westinghouse, umožňuje zapojit se do indického jaderného trhu.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..