Výbor, který se zabývá budoucností japonského rychlého množivého reaktoru (fast breeder reactor) Monju, jež vlastní agentura Japan Atomic Energy Agency (JAEA), stanovil požadavky na náhradního provozovatele reaktoru.

Monju-Fast-Breeder-Reactor-in-Japan
Reaktor Monju (zdroj: enformable.com)

V listopadu loňského roku japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) oznámil, že agentura JAEA není kompetentní k provozování reaktoru Monju, který se nachází v prefektuře Fukui. Toto rozhodnutí přišlo poté, co byla odhalena historie nedostatečných kontrol zařízení. V té době úřad doporučil Ministerstvu školství, kultury, sportu, vědy a techniky (Ministry of Education, Culture, Sports, Science and Technology – MEXT), že by mělo pro reaktor Monju najít jiného provozovatele.

Zvláštní výbor spadající pod ministerstvo MEXT s ohledem na stav a budoucnost rychlého množivého reaktoru vydal dne 27. května zprávu, kde jsou podrobně uvedeny nezbytné požadavky pro nového provozovatele.

Podle fóra Japan Atomic Industrial Forum výbor uvedl, že provozovatel by měl být v první řadě schopný „vypracovat a plnit bezpečnostní plán založený na charakteristice reaktoru ve fázi výzkumu a vývoje“. Provozovatel by měl být také schopen provádět údržbu a správu celého zařízení na stejné úrovni jako je tomu v kterékoliv jiné jaderné elektrárně.

Výbor také uvedl, že nov provozovatel by měl být schopen shromáždit všechny nutné informace, „včetně těch, týkajících se provozní praxe na komerčních elektrárnách“. Rovněž musí dokázat převzít a rozvíjet technologii rychlého množivého reaktoru od agentury JAEA. Nový provozovatel musí mít silné vedení „umožňující řádné odrazy zájmů a požadavků společnosti na provoz reaktoru Monju“.

Zpráva výboru zdůraznila, že je třeba vytvořit řídící styčnou radu s účastí externích specialistů.

Ministerstvo MEXT nyní začne uvažovat nad novým provozovatelem pro reaktor Monju ve spolupráci s příslušnými ministerstvy a agenturami. V listopadu minulého roku ministerstvo varovalo, že pokud nebude nalezen náhradní provozovatel pro reaktor Monju, budoucnost reaktoru by měla být zásadně přehodnocena, možná je tak varianta i jeho trvalého odstavení.

Nepříjemnosti na reaktoru Monju

Reaktor Monju je klíčovou součástí japonské jaderné energetiky. Původně byl spuštěn v srpnu roku 1995, ale po pouhých čtyřech měsících byl odstaven v důsledku vážného incidentu. Kolem 700 kilogramů kapalného sodíku uniklo ze sekundárního chladicího okruhu, a přestože nenastala žádná zranění ani únik radioaktivity z budov elektrárny, událost byla umocněna pokusy provozovatele zakrýt rozsah škod.

Povoleno ke znovuspuštění reaktoru Monju bylo vydáno až v květnu roku 2010 – poté, co agentura JAEA provedla důkladný přezkum designu zařízení, stejně jako bezpečnostních postupů, které byly prokazatelně nedostatečné. Nicméně provoz reaktoru byl opět pozastaven v srpnu 2010, kdy zavážecí stroj nedopatřením spadl do reaktoru během výměny paliva. Zařízení bylo nakonec vytaženo téměř o rok později.

V listopadu roku 2012 vyšlo najevo, že agentura JAEA selhala při provádění pravidelné kontroly u téměř 10 000 kusů vybavení z celkového počtu 39 000 v bloku s reaktorem Monju. Některé z nich zahrnovalo vybavení úzce spjato s bezpečností. V lednu roku 2013 úřad NRA nařídil agentuře JAEA, aby změnila svá pravidla údržby a kontrolní plány. Nicméně po přezkoumání výkonu agentury JAEA od té doby úřad NRA zjistil, že agentuře se nepodařilo formulovat a dodržovat přísný kontrolní plán. Regulátor tedy uvedl, že agentuře JAEA by nemělo být dovoleno, aby učinila přípravy pro restart rychlého množivého reaktoru Monju o výkonu 280 MWe, a to do doby, dokud nemůže potvrdit zlepšení jejích kontrolních postupů. Reaktor je tak odstaven od srpna roku 2010.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..