Francouzská společnost EDF informovala místní regulační úřad o tom, že části parogenerátorů na 18 jaderných blocích ve Francii mohou mít podobné materiálové vady, jaké byly zjištěny u tlakové nádoby reaktoru EPR francouzské jaderné elektrárny Flamanville.

areva5688g1
Zařízení Creusot Forge (zdroj: enygf2015.org)

Horní i spodní hlava reaktorové nádoby EPR třetího bloku jaderné elektrárny Flamanville byly vyrobeny v závodu Le Creusot společnosti Areva v září roku 2006, respektive v lednu roku 2007. Nálezy vysoké koncentrace uhlíku v těchto komponentách vyvolaly v minulém roce přezkum kvality výroby v tomto závodě.

Francouzský regulační úřad Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN) požádal společnost Areva, aby provedla analýzu, která by identifikovala i další komponenty, které by mohly obsahovat podobné materiálové anomálie jako tlaková nádoba reaktoru EPR v JE Flamanville.

Dále pak úřad ASN požádal společnost EDF, aby provedla testy potvrzující pevnost a mechanickou odolnost spodních hlav parogenerátorů vyrobených v závodě Creusot Forge společnosti Areva, nebo v továrně firmy Japan Casting and Forging Corporation.

Parogenerátory jsou tepelné výměníky, prostřednictvím kterých se přenáší energie z primárního do sekundárního okruhu, přičemž teplota na jejich vstupu dosahuje až 350 °C a tlak 155 barů. Pára v nich vytvořená pak v sekundárním okruhu pohání za pomocí parní turbíny generátor. Ve francouzských jaderných blocích s tlakovodními reaktory o výkonu 900 MWe se nacházejí tři parogenerátory, výkonnější bloky obsahují čtyři.

Spodní hlavy parogenerátorů jsou polokulové výkovky, které tvoří spodní část těchto komponent. „Kvalita návrhu, kvalita výroby a monitoring během provozu jsou velmi důležité aspekty, které se nesmí nijak podceňovat,“ uvedl úřad ASN.

Spodní hlavy parogenerátorů mohou být vyráběny za použití různých technologií, poznamenal úřad. Komponenty, u nichž je pravděpodobné postižení uhlíkovými anomáliemi, byly vykovány z monolitického ocelového ingotu. Celkem bylo identifikováno 18 francouzských jaderných bloků, ve kterých se mohou postižené komponenty nacházet. Jsou mezi nimi bloky o výkonu 900 MWe a 1450 MWe.

Společnost EDF úřad ASN informovala, že první výsledky analýz ukazují, že mechanická pevnost postižených komponent je adekvátní k dalšímu provozu. Přesto si ale úřad ASN vyžádal další testy, které mají dostatečnou pevnost těchto komponent potvrdit. Nyní se společnost EDF chystá provést nedestruktivní materiálové zkoušky, které mají určit přesné oblasti s vysokým obsahem uhlíku. Společnost rovněž provede i ultrazvukové defektoskopické zkoušky, které budou hledat v postižených komponentách známky po defektech.

Úřad ASN poznamenal, že další analýzy probíhají i na dalších komponentech primárního okruhu včetně komponentů tlakové nádoby reaktoru, kompenzátorů objemu, a parogenerátorů, které mohly být rovněž postiženy výrobními vadami.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..