V Jaderné elektrárně Dukovany dne 8. června probíhalo cvičení zásahů, které by si vyžádala netěsnost v primárním okruhu, při níž by došlo k úniku radiace. Do krytů, které se nacházejí v areálu elektrárny, dopoledne cvičně odešlo 716 osob. Záchranáři následně v kontrolovaném pásmu zachraňovali raněného člověka. Toto havarijní cvičení bylo největším, jež v letošním roce v dukovanské elektrárně proběhlo. ČTK mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk sdělil, že ve čtvrtek 9. června následně proběhla prověrka měření mobilních monitorovacích týmů.

Z elektrárny ve čtvrtek vyjížděla auta vybavená měřicími přístroji a posádky kontrolovaly radiační situaci v okolí. Mluvčí o této akci uvedl: „Cvičení se poprvé koná při plánované odstávce, a jsou do něj tím pádem zapojeni také zaměstnanci dodavatelů, kteří se nachází v elektrárně.“ Odstávkou nyní prochází třetí výrobní blok.

Středeční událost byla podle scénáře cvičení vyvolaná netěsností na smyčce primárního okruhu ve čtvrtém bloku dukovanské elektrárny. Ačkoliv byla štěpná reakce v reaktoru zastavena, došlo k úniku radiace. Havarijní štáb proto v 07:30 h nařídil ukrytí personálu.  Z celkových 912 lidí v elektrárně zůstali na pracovištích pouze ti zaměstnanci, kteří zajišťují provoz bloků. Sedm krytů v JE Dukovany má celkovou kapacitu 2 500 lidí. Je možné v nich zůstat i několik dní. Velitel krytového družstva Karel Novák uvedl: „Je zde připravena voda a potravinové balíčky.“

Cvičení proběhlo pod dohledem inspektorů ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) i Občanské bezpečnostní komise.

Připravenost personálu na zvládnutí mimořádných situací prověřuje elektrárna přibližně desetkrát do roka. Mluvčí Bezděk uvedl, že novinkou jsou tzv. tajná cvičení, která se vyhlašují s předstihem pouze pár minut. Zatím se uskutečnila dvě ze čtyř plánových pro tento rok.

Jaderná elektrárna Dukovany pokrývá přibližně 20 % spotřeby elektřiny v Česku. Její výroba elektřiny poklesla v loňském roce v důsledku neplánovaných odstávek o 18 % na celkových 12,6 TWh. V dokumentaci svarů byly totiž zjištěny jejich nekvalitní rentgenové snímky a tento problém zapříčinil, že odborníci museli opakovat kontroly u tisíců svarů.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..