Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) dne 13. června oznámila, že na výstavbě první zdejší jaderné elektrárny se během minulých šesti let podílelo kolem 14 000 emirátských společností prostřednictvím kontraktů v hodnotě přesahující 3 miliardy dolarů. Výstavba tak zásadním vlivem podporuje místní ekonomiku a stimuluje růst těžkého průmyslu.

UAE-nuclear-power-plant-Enec
Vizualizace JE Barakah (zdroj: World Nuclear News)

Kontrakty na dodávky komponent a služeb na staveniště čtyřblokové jaderné elektrárny Barakah nacházející se v západní části emirátu Abú Zabí byly uděleny konsorciem společnosti Enec a hlavním dodavatelem výstavby, korejskou firmou Korea Electric Power Corporation (KEPCO).

Tým společnosti Enec pro průmyslový rozvoj pracoval s emirátskými společnostmi s cílem zajistit potřebnou kvalitu, bezpečnost práce a plnění norem jaderného průmyslu. Hlavní náplní práce tohoto týmu je pozvednout kvalitu a upravit výrobní postupy zdejších společností s cílem získat akreditaci American Society of Mechanical Engineers (ASME).

Jedna z těchto společností – Emirates Steel – získala akreditaci ASME již v roce 2012. Tato certifikace společnosti umožňuje dodávat do jaderných elektráren betonové a ocelové komponenty. První dodávka domácí oceli na staveniště jaderné elektrárny Barakah proběhla v září roku 2013.

Další z emirátských společností – firma Ducab – podepsala minulý měsíc se společností Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) kontrakt na dodávku certifikovaných kabelů pro jihokorejskou jadernou elektrárnu Shin Hanul. „Získání tohoto kontraktu je výsledkem práce společnosti Ducab na úspěšných dodávkách kabelů pro jadernou elektrárnu Barakah,“ podotkla společnost Enec. Společnost Ducab je první firmou z Blízkého východu, která zvládá vyrobit kabely bez obsahu halogenů, které splňují mezinárodní standardy, včetně amerických IEEE.

Generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammadi řekl, že emirátské společnosti, které spolupracovaly s týmem pro průmyslový rozvoj, nyní dodávají komponenty a služby na staveniště JE Barakah a zároveň získaly konkurenční výhodu na poskytování služeb a komponent jaderné kvality na mezinárodním trhu. Uvedl, že jedním z hlavních důvodů, proč se Spojené arabské emiráty rozhodly investovat do jaderné energetiky, je rozvoj a zdokonalení průmyslového sektoru země. „Mírový jaderný program Spojených arabských emirátů již od svého počátku podporuje diverzifikaci a růst národní ekonomiky,“ dodal.

Výstavba první jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech začala v roce 2012. Jaderná elektrárna Barakah, která leží 80 kilometrů západně od města Ruwais, bude po svém dokončení obsahovat čtyři tlakovodní reaktory jihokorejské konstrukce. První blok elektrárny je v současné době dokončen z více než 87 % a do provozu má podle plánů vstoupit už v příštím roce. Všechny čtyři bloky elektrárny by měly být zprovozněny do roku 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..