Druhý blok americké jaderné elektrárny Watts Bar společnosti Tennessee Valley Authority (TVA) dodal do rozvodné sítě první elektřinu. Blok s tlakovodním reaktorem o výkonu 1165 MWe byl k síti přirázován dne 3. června.

WB2 web synchro Bill Hahn 460
Bloková dozorna JE Watts Bar (zdroj: World Nuclear News)

Na bloku nyní proběhnou testy energetických zařízení, následně bude otestována součinnost všech systémů v elektrárně a reaktor bude postupně zvyšovat výkon až na 100 %.

Druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar, která se nachází nedaleko města Spring City ve státě Tennessee, dosáhl první kritičnosti 23. května letošního roku, po více než 40 let trvající výstavbě. Práce na bloku začaly už v roce 1972, avšak o třináct let později byla výstavba zastavena. V té době byl blok dokončen asi z 55 %. V roce 2007 se společnost TVA rozhodla blok dokončit, jako hlavní dodavatelskou firmu tehdy zvolila společnost Bechtel.

Do druhého bloku jaderné elektrárny Watts Bar musely být při jeho dokončování zakomponovány všechny bezpečnostní úpravy, které regulační úřad NRC v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči vyžaduje u všech provozovaných jaderných bloků v USA. Bezpečnostní úpravy a zvýšená kybernetická ochrana bloku navýšila cenu projektu o dalších 125 milionů dolarů. Celková částka dostavby, kterou správní rada společnosti TVA v únoru letošního roku schválila, se tak vyšplhala na 4,7 miliardy dolarů.

„Připojení k síti je dalším z obrovských kroků na cestě plně zprovoznit druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar, který se tak zařadí k dalším šesti blokům jaderné flotily společnosti TVA,“ uvedl ředitel odboru jaderné energetiky společnosti TVA Joe Grimes.

V současné době se očekává, že blok by mohl do komerčního provozu vstoupit ke konci léta tohoto roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..