Druhý blok jaderné elektrárny Čchang-ťiang (pinyin: Changijang) nacházející se na jižním ostrově čínské provincie Chaj-nan (pinyin: Hainan) dosáhl poprvé trvalé řetězové reakce. Reaktor má do komerčního provozu podle očekávání vstoupit později v tomto roce.

Changjiang 2 first criticality - 460 (CNNC)
Bloková dozorna v JE Čchang-ťiang (zdroj: World Nuclear News)

Tlakovodní reaktor typu CNP-600 o instalovaném výkonu 650 MWe dosáhl první kritičnosti dne 9. června v 16:10 místního času, oznámila dne 14. června společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Svědky tohoto milníku byli i zástupci čínského úřadu National Nuclear Safety Administration, uvedla společnost.

První licence na výstavbu jaderné elektrárny Čchang-ťiang byla udělena komisí National Developmental and Reform Commission v červenci roku 2008. Přípravné práce na staveništi začaly v prosinci téhož roku. Samotná stavba prvního bloku byla zahájena odlitím prvního betonu dne 25. dubna 2010, zatímco pro druhý blok byl první beton odlit 21. listopadu 2010. První blok JE Čchang-ťiang dosáhl kritičnosti poprvé dne 12. října 2015 a vstoupil do komerčního provozu v prosinci téhož roku. Zakládání 121 palivových souborů do aktivní zóny druhého bloku bylo dokončeno 12. května.

Elektrárna nacházející se poblíž vesnice Choj Mej Tchung (pinyin: Hoi Mei Tong) v čínské provincii Chaj-nan, je stavěna jako společný projekt mezi společnostmi CNNC a China Huaneng Group, přičemž firma CNNC drží 51 % a skupina China Huaneng Group vlastní zbylý 49% podíl. Elektrárna bude v konečné fázi obsahovat čtyři bloky, bloky číslo tři a čtyři budou obsahovat reaktory typu CNP-650 nebo ACP-600. Stavba obou těchto bloků má podle plánu začít do roku 2018.

Společnost CNNC sdělila, že první dva bloky JE Čchang-ťiang budou společně dodávat téměř jednu třetinu potřebné elektřiny pro provincii Chaj-nan. Použitím jaderné energie namísto uhelných elektráren nové bloky zabrání produkci emisí oxidu uhličitého v množství kolem 7,8 milionů tun, uvedla společnost.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..