Sobota, 31 října
Shadow

Druhý blok JE Atucha získal plnou provozní licenci

Argentinský jaderný regulační úřad udělil společnosti Nucleoeléctrica Argentina SA (NASA) licenci pro komerční provoz druhého bloku jaderné elektrárny Atucha. Těžkovodní tlakový reaktor o instalovaném výkonu 745 MWe byl v provozu na základě podmíněné licence.

Atucha 2 - 460 (NASA)
Druhý blok JE Atucha (zdroj: World Nuclear News)

V prosinci roku 2015 úřad Autoridad Regulatoria Nuclear (ARN) vyhověl společnosti NASA s podmíněnou licencí pro druhý blok JE Atucha – rovněž známý jako Jaderná elektrárna prezidenta Néstora Kirchnera. V té době úřad stanovil termín – 29. května 2016, do kterého musí provozovatel bloku splnit všechny podmínky pro plnou licenci.

Dne 26. května po ukončení programu testování, školení a dalších krocích úřad ARN udělil společnosti NASA plnou licenci.

Slavnostní ceremonie se konala v sídle úřadu ARN ve městě Buenos Aires následující den u příležitosti udělení licence. Této události se zúčastnili zástupci z úřadu ARN, společnosti NASA, Ministerstva energetiky a hornictví, Národní komise pro atomovou energii (National Atomic Energy Commission – CNEA) a společnosti CONUAR, jež se zabývá výrobou paliva.

V prohlášení úřad ARN poznamenal, že vydání licence značí milník pro Argentinu, neboť od roku 1983 nebyl žádný nový jaderný reaktor uveden do provozu a všichni relevantní hráči v licenčním provozu pro druhý blok JE Atucha jsou z Argentiny.

Předseda úřadu ARN Nestor Masriera prohlásil: „Důležité je, že jsme dokončili licenční proces tím, že jsme uvedli tento blok do plného provozu. Provozní licence byla vydána v rámci dobře zdokumentovaných podmínek – s jistotou že splněny byly všechny bezpečnostní požadavky, regulační normy i mezinárodní standardy.“

Druhý blok jaderné elektrárny Atucha – jenž se nachází ve městě Lima, v provincii Zárate, 115 km od hlavního města Buenos Aires – byl objednán v roce 1979. Blok navrhla společnost Siemens, přičemž se jedná o větší verzi prvního bloku. Výstavbu bloku zahájil v roce 1981 společný podnik komise CNEA a firmy Siemens-KWU. Nicméně práce pokračovaly pomalu kvůli nedostatku financí a v roce 1994 byly pozastaveny. Tehdy byl blok dokončen z 81 %.

V roce 1994 byla založena společnost NASA s cílem převzít jaderné elektrárny od komise CNEA a dohlížet na výstavbu druhého bloku JE Atucha. V roce 2003 byly plány pro dokončení tohoto bloku předloženy vládě. Vláda v srpnu 2006 oznámila, že strategický plán v hodnotě 3,5 miliardy dolarů pro jadernou energetiku v zemi zahrnuje dokončení druhého bloku JE Atucha. Blok byl fakticky dokončen v září roku 2011. První kritičnosti dosáhl počátkem června 2014 a připojen k distribuční síti byl o měsíc později. Plný výkon začal blok dodávat od února 2015.

Argentina tak má nyní spolu s prvním blokem JE Atucha a jadernou elektrárnou Embalse 1 627 MWe instalovaného výkonu v jádře. Dalších 27 MWe by měl v roce 2018 přidat projekt malého reaktoru Carem. V současné době je v zemi plánována výstavba dalších dvou velkých energetických bloků. Jako hlavní dodavatel bude pravděpodobně společnost China National Nuclear Corporation.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..