Argentinský jaderný regulační úřad udělil společnosti Nucleoeléctrica Argentina SA (NASA) licenci pro komerční provoz druhého bloku jaderné elektrárny Atucha. Těžkovodní tlakový reaktor o instalovaném výkonu 745 MWe byl v provozu na základě podmíněné licence.

Atucha 2 - 460 (NASA)
Druhý blok JE Atucha (zdroj: World Nuclear News)

V prosinci roku 2015 úřad Autoridad Regulatoria Nuclear (ARN) vyhověl společnosti NASA s podmíněnou licencí pro druhý blok JE Atucha – rovněž známý jako Jaderná elektrárna prezidenta Néstora Kirchnera. V té době úřad stanovil termín – 29. května 2016, do kterého musí provozovatel bloku splnit všechny podmínky pro plnou licenci.

Dne 26. května po ukončení programu testování, školení a dalších krocích úřad ARN udělil společnosti NASA plnou licenci.

Slavnostní ceremonie se konala v sídle úřadu ARN ve městě Buenos Aires následující den u příležitosti udělení licence. Této události se zúčastnili zástupci z úřadu ARN, společnosti NASA, Ministerstva energetiky a hornictví, Národní komise pro atomovou energii (National Atomic Energy Commission – CNEA) a společnosti CONUAR, jež se zabývá výrobou paliva.

V prohlášení úřad ARN poznamenal, že vydání licence značí milník pro Argentinu, neboť od roku 1983 nebyl žádný nový jaderný reaktor uveden do provozu a všichni relevantní hráči v licenčním provozu pro druhý blok JE Atucha jsou z Argentiny.

Předseda úřadu ARN Nestor Masriera prohlásil: „Důležité je, že jsme dokončili licenční proces tím, že jsme uvedli tento blok do plného provozu. Provozní licence byla vydána v rámci dobře zdokumentovaných podmínek – s jistotou že splněny byly všechny bezpečnostní požadavky, regulační normy i mezinárodní standardy.“

Druhý blok jaderné elektrárny Atucha – jenž se nachází ve městě Lima, v provincii Zárate, 115 km od hlavního města Buenos Aires – byl objednán v roce 1979. Blok navrhla společnost Siemens, přičemž se jedná o větší verzi prvního bloku. Výstavbu bloku zahájil v roce 1981 společný podnik komise CNEA a firmy Siemens-KWU. Nicméně práce pokračovaly pomalu kvůli nedostatku financí a v roce 1994 byly pozastaveny. Tehdy byl blok dokončen z 81 %.

V roce 1994 byla založena společnost NASA s cílem převzít jaderné elektrárny od komise CNEA a dohlížet na výstavbu druhého bloku JE Atucha. V roce 2003 byly plány pro dokončení tohoto bloku předloženy vládě. Vláda v srpnu 2006 oznámila, že strategický plán v hodnotě 3,5 miliardy dolarů pro jadernou energetiku v zemi zahrnuje dokončení druhého bloku JE Atucha. Blok byl fakticky dokončen v září roku 2011. První kritičnosti dosáhl počátkem června 2014 a připojen k distribuční síti byl o měsíc později. Plný výkon začal blok dodávat od února 2015.

Argentina tak má nyní spolu s prvním blokem JE Atucha a jadernou elektrárnou Embalse 1 627 MWe instalovaného výkonu v jádře. Dalších 27 MWe by měl v roce 2018 přidat projekt malého reaktoru Carem. V současné době je v zemi plánována výstavba dalších dvou velkých energetických bloků. Jako hlavní dodavatel bude pravděpodobně společnost China National Nuclear Corporation.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..