Ministerstvo energetiky Spojených států amerických dne 14. června oznámilo vydání grantů v hodnotě 82 milionů dolarů na rozvoj pokročilých jaderných technologií. Granty si mezi sebe rozdělí 93 projektů, které mají pomoci posunout pokročilé jaderné technologie blíže ke komercializaci.

DOE logo
Logo Ministerstva energetiky Spojených států amerických (zdroj: energy.gov)

Granty poskytnou prostřednictvím programů Nuclear Energy University Program (NEUP), Nuclear Science User Facilities (NSUF) a Nuclear Energy Enabling Technology program finance projektům spojeným s jadernou energetikou. Kromě financí obdrží některé projekty také podporu v podobě technické a regulační asistence prostřednictvím iniciativy Gateway for Accelerated Innovation in Nuclear (GAIN).

Americké ministerstvo energetiky uvedlo, že prostřednictvím programu NEUP udělilo granty v celkové výši 36 milionů dolarů pro 49 univerzitních projektů spojených s jaderným výzkumem. „Program NEUP má za úkol udržet roli Spojených států amerických jako lídra v jaderném výzkumu. Nejlepším studentům v inženýrských a přírodovědných oborech poskytuje příležitosti k rozvoji jejich inovativních technologií a technologických řešení pro civilní jadernou energetiku,“ uvedlo ministerstvo.

Celkem 15 univerzit pak obdrží téměř 6 milionů dolarů na úpravu jejich výzkumných reaktorů a související infrastruktury.

Pod záštitou iniciativy GAIN, prostřednictvím které americké ministerstvo energetiky poskytuje přístup ke znalostem a zkušenostem souvisejícím s jadernou energetikou, byl společnosti GE Hitachi udělen grant ve výši 2 milionů dolarů na pokrytí nákladů spojených s ozařováním materiálových vzorků v jaderném reaktoru za účelem analyzování efektů radiace. Další 3 miliony dolarů poputují na projekty, ve kterých figuruje také společnost Westinghouse, přičemž jeden z těchto projektů společnost přímo vede, v dalších dvou spolupracuje s ústavem Argonne National Laboratory a institutem Virginia Polytechnic Institute. Všechny tři projekty se zaměřují na rozvoj pokročilých komunikačních metod pro jaderná zařízení.

Ministerstvo energetiky uvedlo, že granty udělené pod záštitou iniciativy GAIN doplňují program Nuclear Energy Voucher Program, který osmi menším společnostem tento rok poskytne 2 miliony dolarů na rozvoj spolupráce nezbytné ke zrychlení vývoje a nasazení pokročilých jaderných technologií.

Ministerstvo rovněž poskytne 21 milionů dolarů pro šest projektů spadajících do skupiny Integrated Research Projects (IRPs). Mezi ně se řadí také projekt, který je společně financován úřady Office of Nuclear Energy a Office of Environmental Management, na vytvoření pokročilých metod vitrifikace jaderného odpadu. Úřad Office of Environmental Management pak financuje ještě další dva projekty IRPs na rozvoj pokročilých metod robotiky pro jadernou energetiku.

Dalších téměř 7 milionů dolarů dostane od ministerstva sedm výzkumných a vývojových projektů, které jsou vedeny laboratořemi Ministerstva energetiky, jaderným průmyslem a americkými univerzitami. Projekty se týkají výzkumu v oblastech vývoje pokročilých senzorů a metod řízení, pokročilých výrobních metod a vývoje materiálů pro aplikaci v jaderných reaktorech a v jaderném palivu.

Americké ministerstvo energetiky rovněž vybralo jedenáct projektů vedených univerzitami, výzkumnými ústavy a jaderným průmyslem k využití zařízení NSUF na průzkum chování jaderného paliva a na další materiálové aplikace. Ministerstvo tak vydá více než 9 milionů dolarů na zaplacení přístupu k zařízení a odbornou pomoc při neutronovém a iontovém ozařování. Ministerstvo pak poskytne ještě další milion dolarů pro tři projekty ve výzkumných ústavech Oak Ridge National Laboratory, Pacific Northwest National Laboratory a Argonne National Laboratory na další výzkum v oblasti materiálů a jaderných přístrojů.

Ministr energetiky Ernest Moniz uvedl: „Jaderná energetika je největším zdrojem čisté energie v USA a je tak jednou z nejdůležitějších součástí systému, který má poskytovat elektřinu za přijatelnou cenu a zároveň naplňovat klimatické cíle.“ Dále pak dodal: „Tyto granty pomohou vědcům a inženýrům s dalším vývojem inovativních technologií v oblasti jaderné energetiky.“

Ministerstvo energetiky prohlásilo, že od roku 2009 udělilo prostřednictvím svého úřadu Office of Nuclear Energy kolem 464 milionů dolarů pro 113 amerických univerzit s cílem zachovat americkou pozici lídra v oblastech inovací v jaderné energetice a vychovat další generaci jaderných inženýrů a vědců.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..