Spuštění třetího bloku čínské jaderné elektrárny Tchien-wan II (pinyin: Tianwan) je naplánováno na únor roku 2018. Ruská skupina ASE patřící do ruské státní jaderné korporace Rosatom, která elektrárnu staví, uvedla: „Zakládání paliva do třetího bloku jaderné elektrárny Tchien-wan má podle plánů proběhnout na konci srpna příštího roku.“ Čtvrtý blok, který rovněž staví Rosatom, má podle očekávání provoz zahájit na konci roku 2018.

634548328988078000
JE Tchien-wan I (zdroj: www.cnecc.com)

Jaderná elektrárna Tchien-wan II je založena na reaktorové technologii VVER-1000 (V-428) ruského designu vyvinutého společností Atomprojekt. Dne 21. června letošního roku byl na elektrárně uveden do provozu plnorozsahový simulátor, jehož hlavním cílem bude výcvik čínských operátorů bloků. „Čínský regulační úřad vyžaduje, aby výcvik personálu pro provoz elektrárny začal ve velkém předstihu před samotným spuštěním bloků,“ podotkla skupina ASE. „Ve třetím a čtvrtém bloku jaderné elektrárny Tchien-wan II bude poprvé v historii skombinována ruská reaktorová technologie s čínskými pomaloběžnými turbínami,“ oznámila skupina. Nový simulátor bude věrně simulovat veškerý provoz i výjimečné situace, které na nových blocích mohou vzniknout.

Rusko stavělo také první dva bloky jaderné elektrárny Tchien-wan, které do provozu vstoupily v roce 2007. Pátý a šestý blok elektrárny už ale budou využívat reaktory čínského designu.

Mezitím ruská společnost OKB Gidropress dokončila testy třech maket pokročilého jaderného paliva UTVS, jehož nasazení se plánuje i v JE Tchien-wan II. Testované makety budou využity i při testovacím zakládání paliva během spouštění bloků číslo tři a čtyři.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..