Společnosti EDF Energy, NuGeneration a Horizon Nuclear Power působící v britském jaderném energetickém programu zdůraznily jejich pokračující zájem na výstavbě nových jaderných elektráren, a to i navzdory rozhodnutí Velké Británie vystoupit z Evropské unie. Každopádně ale bude mít výsledek referenda o vystoupení z EU následky na investice do nových jaderných bloků, jaderného výzkumu i na budoucí roli Británie v plnění evropských klimatických cílů, uvedli zástupci zdejšího jaderného průmyslu.

DETAIL OF BRITISH & EC FLAGS
Vlajky EU a Velké Británie (zdroj: www.investortrend.net)

Nová výstavba

Generální ředitel společnosti EDF Jean-Bernard Lévy uvedl, že britské rozhodnutí o vystoupení z EU nebude mít velký dopad na rozhodnutí společnosti EDF o projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C, která se má stát první jadernou elektrárnou, která bude v Británii vybudována po téměř dvacetileté pauze. S termínem spuštění v roce 2025 má elektrárna Hinkley Point C s dvěma bloky typu UK EPR produkovat až 7 % elektřiny ve Spojeném království.

„K dnešnímu dni jsme stále přesvědčeni, že výsledek britského referenda nebude mít žádný velký dopad na projekt elektrárny, ani na plány naší britské dceřiné společnosti EDF Energy. Naše obchodní strategie není nijak spojená s britskou politickou příslušností a nemáme tedy žádný důvod cokoliv na ní měnit,“ uvedl Lévy. „Chtěl bych jen poukázat na fakt, že v několika posledních dnech zastánci brexitu – zejména ministryně energetiky Andrea Leadsom – k otázce energetiky opakovaně uváděli svoji náklonnost k dekarbonizaci energetiky prostřednictvím rozvoje jaderné energetiky, a to včetně projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C. Vzhledem k tomuto faktu tak rozhodnutí britských voličů nemá na projekt žádné velké důsledky,“ dodal.

„Operujeme na trzích jako každá jiná velká společnost, a tak se snažíme, abychom nemuseli zaujmout žádné politické stanovisko. To znamená, že si snažíme zachovat neutrální postavení vůči jakýmkoliv změnám, které se na trhu stanou,“ shrnul Lévy. „Tržní analytici věří, že libra výrazně oslabí, avšak v případě poklesu měny se ekonomika stává konkurenčnější. Nyní se tak musí adaptovat na nové ekonomické podmínky a na změny kurzu libry,“ řekl.

V rámci dohody podepsané loni v říjnu čínská společnost China General Nuclear (CGN) převezme v projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C v hodnotě 18 miliard liber (v přepočtu 28 miliard dolarů) 33,5% podíl. Kromě toho obě firmy budou společně vyvíjet projekty na výstavbu jaderných elektráren v lokalitách Sizewell v Suffulku a Bradwell v Essexu, přičemž druhá zmíněná elektrárna bude obsahovat reaktory čínské konstrukce. Podíl společnosti EDF na projektu jaderné elektrárny Hinkley Point C zatím zůstává na 66,5 %, avšak firma oznámila, že má v záměru nabídnout část podílu v projektu i dalším investorům. Každopádně si ale chce společnost EDF nechat v projektu majoritní většinu. Finální investiční rozhodnutí ohledně tohoto projektu se nyní očekává v září letošního roku.

Společnost NuGeneration (NuGen), což je britský společný podnik japonské společnosti Toshiba a francouzské firmy Engie, uvedla, že její projekt jaderné elektrárny Moorside zůstává výsledkem referenda o brexitu nedotčen. NuGen plánuje v Británii postavit elektrárnu s výkonem 3,8 GWe s reaktory AP1000 od společnosti Westinghouse, která patří do skupiny Toshiba.

Firma svým akcionářům dne 24. června sdělila, že je i nadále odhodlána pokračovat v projektu této britské elektrárny. „Pevně věříme, že Británie je o nutnosti výstavby nových jaderných bloků stále přesvědčena a že výsledek referenda na tom nic nezmění,“ uvedla firma.

Společnost pak poznamenala: „Nové jaderné bloky jsou životně důležité pro budoucí prosperitu Velké Británie. Jaderná energetika zemi zajistí nízkoemisní, bezpečnou a finančně stálou energetiku pro budoucí generace. Společnost NuGen bude schopná první dodávky elektřiny Británii poskytnout v polovině příštího desetiletí. V zájmu postavení elektrárny včas a v rámci rozpočtu musíme zajistit průhlednost zdejší energetické politiky a vláda musí poskytnout všechny kroky k tomu, aby zajistila stabilitu investičního prostředí pro velké a důležité infrastrukturní projekty.“

Také společnost Horizon Nuclear Power uvedla, že i nadále bude rozvíjet své plány nasadit v Británii své reaktory UK Advanced Boiling Water Reactor (UK ABWR), a to rovnou ve dvou lokalitách. První z nich je Wylfa Newydd, která se nachází na ostrově Anglesey, druhou Oldbury v South Gloucestershire. Společnost Horizon Nuclear Power byla založena v roce 2009, přičemž v listopadu roku 2012 byla koupena firmou Hitachi. Za cíl si klade v Británii postavit nejméně 5,4 GWe nových jaderných kapacit, přičemž první blok v jaderné elektrárny Wylfa by chtěla spustit v první polovině 20. let.

Dne 24. června firma Horizon uvedla: „Jako všechny podniky budeme muset pečlivě posoudit veškeré dopady referenda o výstupu Velké Británie z EU, ale v každém případě i nadále plánujeme pokračovat s rozvíjením našich plánů. Spojené království potřebuje bezpečnou, cenově přívětivou a nízkoemisní energetiku a jádro je stále jedním z nejdůležitějších prostředků jak jí dosáhnout. Děláme velké pokroky ve všech aspektech realizace projektu jaderné elektrárny Wylfa Newydd. Elektrárna přinese zdejšímu regionu, Wallesu a Spojenému království jako celku obrovské benefity po celá následující desetiletí.“

Společnost Horizon v květnu letošního roku oznámila, že zřídila společný podnik zodpovědný za výstavbu jaderné elektrárny Wylfa Newydd. Nově zřízená společnost s názvem Menter Newydd je společným podnikem firem Hitachi Nuclear Energy Europe, Bechtel Management Company a britské společnosti  JGC Corporation.

Nové tržní podmínky

Fiona Reilly, ředitelka odboru jaderných investičních a infrastrukturních projektů finanční poradenské společnosti PwC, uvedla, že rozhodnutí Británie odejít z EU může mít významný dopad na zdejší jaderný program.

Uvedla: „Pokračující nejistota trhu může minimálně v krátkodobém měřítku ovlivnit přístup ke kapitálu a důvěru investorů ve zdejší trh. A zatímco britská vláda nyní musí pracovat na politických, obchodních a právních problémech, britský jaderný průmysl musí potenciálně znovu projednat svoji účast v dohodách s Euroatomem a svoji účast v dohodě 123 Agreement se Spojenými státy, a to zabere určitý čas.“ Dále pak dodala: „Nyní bude pro britskou vládu, Ministerstvo energetiky a životního prostředí a jaderné subjekty zásadní spolupracovat na tom, aby britský odchod z EU neměl na zdejší jaderný průmysl negativní dopad. Naše společnost je odhodlána spolupracovat s Británií, aby se dostatečně adaptovala na tyto nové tržní podmínky.“

Tom Greatrex, výkonný ředitel Asociace jaderného průmyslu, upozornil na velké výzvy, kterým budou Británie i Evropská unie po výsledku referenda čelit.

Greatrex uvedl: „Britský jaderný průmyslu působí se silnými a dlouhotrvajícími obchodními konexemi jak v Evropě, tak i mimoevropských zemích. Přestože Británii i Evropskou unii nyní čekají složitá vyjednávání ohledně opuštění EU, nesmíme zapomenout na významné výzvy spojené s nahrazením stárnoucích elektráren, se zvýšením naší energetické bezpečnosti a se snížením emisí skleníkových plynů energetického sektoru. Všechny tyto výzvy výsledek referenda nijak neovlivnil a musíme k nim i nadále přistupovat s rozvahou.“

„Britský jaderný průmysl bude i nadále spolupracovat s našimi zákonodárci i se zástupci EU s cílem zajištění všech potřebných změn spojených s výsledkem referenda o brexitu s důrazem na zřizování nízkoemisních zdrojů elektřiny a likvidaci vyřazených jaderných elektráren na vysoké úrovni,“ dodal.

Jonathan Grant, ředitel odporu pro udržitelnost a klimatické cíle finanční poradenské společnosti PwC, uvedl, že výsledek referenda je obrovským krokem zpět při vytváření spolupráce nutné k dosažení environmentálních cílů, jako je boj proti změnám klimatu.

„Velká Británie byla jednou z vedoucích zemí v boji proti změnám klimatu jak s pohledu místního, tak globálního. Tato pozice je ale nyní ohrožena, neboť mnozí příznivci brexitu jsou proti klimatickým politikám, jako jsou uhlíkové daně a zvyšování účinnosti. Bezprostřední prioritou tak nyní musí být ujištění investorů a zabránění oslabování nízkoemisního sektoru,“ řekl Grant. „Jakékoliv další nejistoty mohou významně poškodit trh s nízkoemisními technologiemi,“ dodal.

Financování výzkumu

Kvůli brexitu může být ztraceno až 1000 pracovních míst v oblasti výzkumu čistých zdrojů energie, uvedl šéf britské agentury zabývající se jaderným výzkumem.

Profesor Steve Cowley generální ředitel britské výzkumné organizace Atomic Energy Authority stanici BBC řekl, že je velmi znepokojený důsledky, které by brexit mohl mít na financování výzkumných programů. Vědci se obávají, že přijdou o roční dotace od Evropské komise ve výši 55 milionů dolarů.

Jedním z významných výzkumných experimentů je i tokamak JET, který zkoumá potenciál fúze jako bezpečného, čistého a prakticky nevyčerpatelného zdroje energie pro budoucí generace. Tento největší fungující tokamak na světě je využíván společně vědci z více než 40 evropských laboratoří.

Cowley uvedl, že problém není pouze ve ztrátě pracovních míst přímo v Culhamském výzkumném centru, kde se tokamak JET nachází, ale také ve ztrátě odbornosti. „Jestliže ztratíme evropské financování, rozsah experimentů se výrazně omezí a my ztratíme vysoce kvalifikované zaměstnance, čímž se jejich odbornost přesune do jiných zemí. Brexit pro Británii znamená výrazné ohrožení pozice na předním místě technologického vývoje,“ řekl Cowley pro BBC. „Poté, co Británie vystoupí z Evropské Unie, ztratíme náš vliv, naši schopnost o tento vliv bojovat a v konečném důsledku budou budoucí velké experimenty typu tokamaku JET umístěny do jiných zemí,“ dodal.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Energetika je rozhodující v strategickém uvažování každé vlády. Zejména obnovování stávajících zdrojů včetně investic do nových technologií. Dle vyjádření vedoucích činitelů z této oblasti, je vyvstalá problematika řádně zvažována a je cíleně směrována na pokračující spolupráce v realizaci nízkoemisního energetického programu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..