V Jaderné elektrárně Temelín probíhá testování záložního havarijního střediska, které sídlí v Českých Budějovicích. Toto středisko by v případě přírodní katastrofy řešilo postup její likvidace namísto střediska v JE Temelín. Jedná se o opatření, které JE Temelín podstoupila na základě zátěžových testů Evropské unie v návaznosti na pět let starou nehodu v japonské JE Fukušima Dajiči. ČTK sdělil tuto informaci dne 3. května mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Až 18 odborníků by mělo podle potřeby pracovat v havarijním středisku. Bohdan Zronek, ředitel JE Temelín, prohlásil: „Budějovice jsou od elektrárny v bezpečné a navíc v dojezdové vzdálenosti. Havarijní štáb tak může začít pracovat do hodiny od svého svolání.“ Středisko se nachází v budově temelínské elektrárny, jež zde už několik let provozuje specializované radiační pracoviště.

V JE Temelín jsou všechna důležitá zařízení umístěna v seizmicky odolných budovách, které vydrží zemětřesení o síle 5,5 stupně Richterovy stupnice. Klíčové stavby jsou postaveny tak, že jejich odolnost je devadesátkrát vyšší vůči největšímu zemětřesení, které zde bylo historicky zaznamenáno. V záložním středisku jsou odborníkům k dispozici počítače a komunikační technika, včetně satelitního telefonu.

Ředitel Zronek sdělil: „Bezpečnostní opatření budeme neustále posilovat. Při zátěžových testech jsme realizovali řadu technických modifikací, nakoupili novou techniku a teď je potřeba, aby naši odborníci zavedená vylepšení správně používali. A k tomu nám mají pomoci právě různá cvičení.“

V rámci zátěžových testů EU zavedla skupina ČEZ v JE Temelín padesát opatření. Mimo jiné byly rozšířeny způsoby chlazení reaktoru, přidány další nezávislé zdroje elektřiny nebo byl zvýšen počet zařízení na likvidaci vodíku v budově, která chrání reaktor. Mimo jiné se opatření zaměřila například na situaci, kdy by bylo potřeba, aby elektrárna byla schopná zvládnout nejméně tři dny mimořádné přírodní pohromy úplně sama, bez žádné pomoci zvenčí.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..