V těchto dnech byl energetiky Skupiny ČEZ ukončen návoz jaderného paliva, které je třeba pro provoz obou temelínských výrobních bloků. Nynější zásoby paliva vystačí do poloviny roku 2017. Osmdesát palivových souborů – původem z Ruska – bylo do JE Temelín naváženo tajně během měsíce dubna a května. ČTK tuto informaci sdělil tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták.

jaderna-energetika-temelin
JE Temelín (zdroj: www.cez.cz)

Mluvčí elektrárny uvedl: „Palivo se naváží i do naší druhé jaderné elektrárny v Dukovanech. Investice do zásob paliva se pro obě elektrárny ročně pohybuje v jednotkách miliard korun.“

Dále Sviták uvedl, že transporty byly organizovány za zvýšených bezpečnostních opatření. Trasa i termíny přepravy nebyly nikde uveřejněny. Mluvčí prohlásil: „Na rozdíl od bezpečnostních nebyla radiační opatření nutná.“ Vysvětlil, že radioaktivita čerstvého paliva je velice nízká, její úroveň je lehce nad úrovní přírodního pozadí. Čtyřicet čerstvě dovezených palivových souborů bude do aktivní zóny reaktoru zavedeno na přelomu června a července – během odstávky druhého temelínského bloku. Zbytek paliva bude použit v prvním výrobním bloku, jehož odstávka bude zahájena 5. srpna.

Provozovatel JE Temelín – skupina ČEZ – oznámil navyšování zásob paliva v elektrárně i v JE Dukovany už na počátku května. Jako důvod uvedla firma energetickou bezpečnost země. Nyní má JE Temelín zásoby pro dvouletý provoz prvního bloku, v letošním roce je plánováno rozšíření palivové rezervy i pro blok druhý.

Jeden temelínský reaktor obsahuje 163 palivových souborů. Každý palivový soubor má na výšku přes 4,5 metru a jeho hmotnost je přibližně 750 kilogramů. Celková hmotnost zavážky paliva v jednom reaktoru je asi 86 tun. Toto palivo zůstává v aktivní zóně obvykle čtyři roky, každý rok se vyměňuje čtvrtina.

Pro JE Temelín chce mít skupina ČEZ na výběr dva dodavatele paliva. V únoru byla uzavřena dohoda s firmou Westinghouse ohledně testování paliva. V případě, že americký výrobce získá licence, mělo by být zavezeno v roce 2018 šest palivových souborů. Ředitel JE Temelín Bohdan Zronek uvedl, že smlouva se společností Westinghouse není výběrem dodavatele paliva, ale jedná se o dohodu ohledně vývoje a následného testování několika palivových souborů. JE Temelín chce mít dva dodavatele s příslušnou licencí, což je podle ředitele Zronka zajímavé z hlediska bezpečnostního i obchodního.

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektřiny v prosinci roku 2000. V současné době je největším zdrojem výroby elektřiny v Česku. Svou produkcí pokrývá 20 % české spotřeby. V minulém roce vyrobila 14,23 TWh elektrické energie.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..