V Jaderné elektrárně Dukovany skončila po 99 dnech odstávka čtvrtého výrobního bloku. Najíždění bloku muselo být minulý týden přerušeno, neboť byla zjištěna závada na řídicí skříni pojišťovacího ventilu parogenerátoru. Nyní energetici zvyšovali výkon bloku od pátku. První turbína byla připojena včera v 02:40 h, druhá následovala ve 12:56 h, uvedl mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

01-dukovany
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Dále mluvčí prohlásil: „Od dnešního dne jsou tedy v provozu tři ze čtyř dukovanských bloků.“ Od 22. dubna vyráběly v JE Dukovany elektřinu pouze dva bloky.  Odstaven prozatím zůstává třetí výrobní blok. Jeho odstávka by měla trvat až do 19. října, a to kvůli rozšířeným kontrolám svarů potrubí.

Čtvrtý blok JE Dukovany byl odpojen 5. února. Jeho odstávka se protáhla, neboť v něm odborníci kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé a mimo běžných prohlídek a modernizací zařízení rovněž prováděli kontrolu svarů. Tento blok měl být původně spuštěn už minulá pátek, nicméně práce se zdržely kvůli nečekaným opravám.

Nejprve byla ve čtvrtém bloku zjištěna při tlakových zkouškách netěsnost na armatuře v sekundárním okruhu, která musela být pracovníky opravena. Minulou neděli byla nalezena další závada během zkoušky nové řídicí skříně pojišťovacího ventilu parogenerátoru. Během odstávky byla tato skříň instalována místo staršího zařízení. Mluvčí podotkl: „Účelem tlakových, těsnostních a funkčních zkoušek, které se standardně provádějí při najíždění bloku po odstávce, je ověření stavu technického zařízení po demontáži a provedené údržbě.“

V minulém roce byly v dokumentaci elektrárny zjištěny nekvalitní rentgenové snímky svarů. Z tohoto důvodu se od loňského roku v dukovanských blocích provádějí kontroly všech těchto svarů. Ve středu skupina ČEZ informovala, že prověrky svarů budou u druhého a třetího bloku ještě rozšířeny. Své rozhodnutí zdůvodnila firma přípravami na další dlouhodobý provoz JE Dukovany. Letošní odstávky se tak protáhnou v rámci měsíců.

Již probíhající odstávka třetího bloku měla podle původních odhadů skončit během července. Nyní firma počítá s jeho zprovozněním od 19. října. Odstávka druhého bloku – který přestane dodávat elektřinu do sítě 16. září – potrvá jistě až do příštího roku.

Loňské odstávky zapříčinily, že roční výroba elektřiny v Jaderné elektrárně Dukovany poklesla o 18 % na celkových 12,6 TWh. Skupina ČEZ tak přišla o 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..