Mezi národními instituty jaderného výzkumu Thajska a Vietnamu byla podepsána dohoda o spolupráci v oblasti využívání jaderné energie pro mírové účely.

VinAtom-TINT - May 2016 - 460  (VinAtom)
Podpis dohody o spolupráci (zdroj: World Nuclear News)

Dohodu podepsali dne 11. května ve vietnamském městě Hanoj Tran Chi Thanh, prezident institutu Vietnam Atomic Energy Institute (VinAtom), a Pornthep Nisamaneephong, výkonný ředitel institutu Thailand Institute of Nuclear Technology (TINT).

Podle dohody budou instituty VinAtom a TINT spolupracovat v oblastech výroby radioizotopů ve výzkumných reaktorech a urychlovačích, stejně jako na radiačním léčebném zařízení, které má využívat záření radioaktivního izotopu kobaltu 60 a elektronových urychlovačů.

Instituty budou rovněž spolupracovat na využití jaderných technologií v těchto oblastech: průmysl, zemědělství, biologie, životním prostředí a související obory; výzkum a vývoj v oblasti vzácných zemin; jaderná a technologická bezpečnost; radiační ochrana a nakládání s jadernými odpady; vzdělávání, výcvik a doprava jaderných technologií.

VinAtom je výzkumná a vývojová instituce působící v rámci Ministerstva vědy a techniky. Institut byl založen v roce 1976 za účelem provádění základního a aplikovaného výzkumu v oblasti vědy a jaderného inženýrství, technologie jaderných reaktorů, jaderného paliva a materiálů, radiační ochrany i jaderné bezpečnosti a technologie nakládání s jadernými odpady.

Institut TINT byl založen královským dekretem v dubnu roku 2006. Tento dekret uvádí, že jeho hlavními cíly je „provádět výzkum a vývoj v oblasti jaderných technologií pro národní rozvoj a rozšiřování využití jaderné technologie za účelem zisku náklonosti veřejného názoru“. Institut funguje pod dohledem thajského Ministerstva vědy a techniky.

Plány v oblasti jaderné energetiky

Vietnam plánuje do roku 2030 postavit více než 10 000 MWe jaderných kapacit. Práce na tomto cíli má být podle očekávání zahájena na první jaderné elektrárně v této zemi, která se má začít stavět v lokalitě Phuoc Dinh v provincii Ninh Thuan v roce 2019. Čtyři bloky JE Ninh Thuan mají obsahovat reaktory typu VVER ruské výroby. Společnost NIAEP, strojírenská dceřiná společnost korporace Rosatom, podepsala všeobecnou rámcovou dohodu s podnikem Electricity of Vietnam o výstavbě prvního bloku v červenci minulého roku. Druhá čtyřbloková jaderná elektrárna je v plánu, opět v lokalitě Ninh Than, následovat ji bude jaderná elektrárna se dvěma bloky v centrální části Vietnamu. Technologie pro JE Ninh Thaun II a navrhovanou třetí vietnamskou jadernou elektrárnu zatím nebyla vybrána.

Thajská rada National Energy Policy Council zadala studii proveditelnosti jaderné elektrárny v zemi a v roce 2007 schválila plán Power Development Plan pro roky 2007-2021, který zahrnoval výstavbu 4 000 MWe jaderných kapacit, jež měly být do provozu uvedeny v letech 2020-2021. Nový plán Power Development Plan pro léta 2010-2030, jež byl schválen v roce 2010, předpokládá uvedení do provozu pěti 1 000MWe bloků během let 2020-2028.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..